تلویزیون هوشمند / smart tv

امکانات خانه هوشمند و سیستم هوشمند | وسایل هوشمند الکسا7 دقیقه مطالعه

هدیه فنولوژی به شما!

امروزه، دستگاه‌ها و وسایل خانه هوشمند، چشمگیرتر و همه‌جانبانه‌تر از گذشته شده‌اند. استفاده از وسایل خانه هوشمند، دیگر تنها محدود به پرسیدن آب‌وهوا از الکسا یا پخش موسیقی مورد علاقه توسط آن نیست. شما می‌توانید، با استفاده از امکانات خانه هوشمند، جوجه‌کباب درست کنید، هنگام تماشای فیلم، چراغ‌های سالن را خاموش کنید و در همین حین، جاروبرقی هوشمند، اتاق‌ها را تمیز می‌کند. تجهیزات خانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا، دیگر فقط یک وسیله‌ی جذاب که کارایی چندانی ندارد، نیستند؛ بلکه، این وسایل، امروزه قادرند،‌ نیازهای اساسی زندگی‌های ما را برطرف کنند. برای مثال، می‌توانند غذا سفارش دهند یا از خانه‌ی شما مراقبت کنند. قبل از اینکه، لیست وسایل هوشمند الکسا و بهترین سیستم‌ها و وسایل خانه هوشمند (smart home) سایر شرکت‌ها را عنوان کنیم، لازم است تفاوت «سیستم هوشمند» و «وسیله هوشمند» را روشن سازیم. یک سیستم هوشمند مانند مرکز فرمان، مجموعه‌ای از وسایل هوشمند مختلف را کنترل می‌کند. برای مثال،‌ الکسا (Alexa) یا دستیار گوگل (Google Assistant)، نمونه‌هایی از سیستم‌های هوشمند هستند. در واقع هر موقع بخواهید کاری را با استفاده از وسایل هوشمند موجود در خانه انجام دهید، با سیستم هوشمند ارتباط برقرار می‌کنید؛ مثلا با الکسا صحبت می‌کنید. در طرف مقابل، وسیله‌ی هوشمند یک دستگاه مجزاست که توسط سیستم هوشمند خانه کنترل می‌شود؛ مانند آمازون اکو (Amazon Echo) یا چراغ‌های هوشمند فیلیپس هیو (Philips Hue). در واقع وسایل هوشمند شرکت آمازون مانند آمازون اکو، توسط سیستم هوشمند الکسا مدیریت می‌شوند. در ادامه تعدادی از بهترین سیستم‌ها و وسایل هوشمند را بررسی می‌کنیم.

سیستم هوشمند آمازون الکسا | وسایل هوشمند الکسا

آمازون الکسا، با بیش از ۲۰۰۰۰ دستگاه هوشمند مختلف، همگام‌سازی شده و بدون شک، یکی از جامع‌ترین سیستم‌های هوشمند است. از طریق آمازون اکو، می‌توانید با سیستم الکسا ارتباط برقرار کنید. همچنین، این سیستم با دستگاه‌های خانه هوشمند متعددی از قبیل ترموستات‌ها (مانند Ecobee4)، تلویزیون‌ها (مانند Fire TV) و … یکپارچه شده‌است. الکسا، تمام اجزای خانه هوشمند شما را به یکدیگر متصل می‌کند. می‌توانید از الکسا برای خاموش کردن چراغ‌ها استفاده کنید یا از طریق آن با اپلیکیشن موسیقی Spotify ارتباط برقرار کنید. از آن‌جایی که، آمازون الکسا، یکی از پرکاربردترین سیستم‌های خانه هوشمند است، شرکت‌های مختلف، مانند فیلیپس، سامسونگ، نست، شلاژ و … ، وسایل هوشمند خود را با الکسا، یکپارچه می‌کنند. الکسا می‌تواند، در پارکینگ را باز کند، درها را قفل کند و دمای خانه را تنظیم نماید. توانایی الکسا، در اتصال به وسایل هوشمند شرکت‌های مختلف، این سیستم‌ را، یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید کرده‌است.

سیستم هوشمند گوگل | دستیار گوگل (Google Assistant)

گوگل اسیستنت، جدی‌ترین رقیب الکساست. با اینکه، دستیار گوگل، نسبت به الکسا، با وسایل هوشمند کمتری هم‌خوانی دارد، اما به لطف دیتابیس‌های ارزشمند موتور جستجوی گوگل، توانایی دستیار گوگل در پاسخ به برخی دستورات و سوالات خاص، بهتر است. بر اساس پژوهش‌ها، Google Assistant، جوابی ۵ برابر قابل‌اعتمادتر از الکسا به شما می‌دهد. در واقع، دستیار گوگل، هوشمندتر از الکسا عمل می‌کند؛ برای مثال اگر هنگام پخش موسیقی از طریق اسپاتیفای، به دستیار گوگل بگویید «I don’t like this song» (من این آهنگ را دوست ندارم)، آهنگ دیگری برای شما پخش می‌کند. اما اگر همین جمله را به الکسا بگویید، جواب می‌دهد:«Thumbs up and down are not supported on Spotify» (در اسپاتیفای امکان لایک کردن وجود ندارد).

سیستم هوشمند وینک هاب ۲ (Wink Hub 2)

شعار اصلی این سیستم هوشمند این است که برای مخاطب عمومی عرضه شده‌است. در واقع، این سیستم، بر خلاف الکسا و دستیار گوگل، به هیچ برند خاصی وفاداری ندارد و از دستگاه‌های هوشمند ساخت کمپانی‌های مختلف، پشتیبانی می‌کند. وینک هاب ۲، از پروتکل‌های مختلف خانه‌ی هوشمند مانند بلوتوث LE، وای‌فای، Kidde، Z-Wave و … پشتیبانی می‌کند. اگر می‌خواهید، خانه‌ی هوشمندی بسازید که تمام اجزای آن به هم متصل باشند، این سیستم گزینه‌ی مطلوبی است.

سیستم هوشمند سامسونگ (Samsung SmartThings Hub)

سیستم خانه هوشمند سامسونگ، وسایل برندهای مختلف مانند ترموستات‌های هوشمند، روتر وای‌فای، چراغ‌های هوشمند، وسایل امنیتی و … را به یکدیگر متصل می‌کند. کاربران می‌توانند از طریق اپلیکیشن موبایلی سیستم هوشمند سامسونگ، کلیه‌ی وسایل هوشمند متصل به سیستم را کنترل کنند. شرکت سامسونگ وسایل هوشمند متعددی را برای اتصال به سیستم هوشمند Samsung SmartThings Hub، تولید کرده‌است. اپلیکیشن این سیستم هوشمند، به یک دستیار صوتی هوشمند نیز مجهز شده‌است. علاوه بر آن، می‌توانید آمازون الکسا یا دستیار گوگل را نیز با آن یکپارچه کنید.

امکانات خانه هوشمند | بهترین اسپیکر هوشمند:‌ آمازون اکو

قیمت:‌ ۹۹.۹۹ دلار

بخوانید:   کاربردهای یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در یوتیوب

آمازون اکو، بدون شک نیازهای معمولی روزمره شما را به خوبی برطرف می‌کند. آمازون اکو به سیستم آمازون الکسا متصل می‌شود و آهنگ مورد علاقه شما را پخش می‌کند، تماس برقرار می‌کند، پیام ارسال می‌کند، به سوالات شما پاسخ می‌دهد و زنگ هشدار تنظیم می‌کند. این اسپیکر، به شکل ۳۶۰ درجه، صدا را به همه‌ی جهات پخش می‌کند و از فناوری برطرف کردن نویز نیز استفاده می‌کند. با استفاده از آمازون اکو، بدون آن‌که نیازی باشد از مبل برخیزید، تلویزیون را روشن کنید، پیتزا سفارش دهید و لیست خرید ایجاد کنید!

آمازون اکو / amazon echo

امکانات خانه هوشمند | بهترین چراغ هوشمند: فیلیپس هیو

قیمت:‌ ۴۹.۹۹ دلار

با استفاده از چراغ‌های هوشمند فیلیپس هیو (Philips Hue)، هم می‌توانید شدت نور را تغییر دهید و هم رنگ آن را. با استفاده از اپلیکیشن موبایلی، می‌توانید تنظیمات خاصی برای چراغ‌ها تنظیم کنید و مثلا آن را با آهنگ در حال پخش تنظیم کنید یا آن را با آلارم صبحگاهی تنظیم کنید تا صبح با نور صورتی از خواب بیدار شوید!  لامپ‌های فیلیپس هیو با سیستم‌های مختلف سازگار هستند. اگر نیاز به لامپ‌های رنگی ندارید، می‌توانید ورژن رنگ ثابت آن را تهیه کنید.

فیلیپس هیو / philips hue

امکانات خانه هوشمند | بهترین کلید هوشمند: TP-Link HS200

قیمت: ۳۷.۸۸ دلار

برای استفاده‌ی بهتر و راحت‌تر از چراغ‌های هوشمند، بهتر است یک کلید هوشمند نیز برای آن‌ها تهیه کنید. با استفاده از کلید هوشمند، می‌توانید از طریق اپلیکیشن موبایلی چراغ‌ها را کنترل کنید، صرف نظر از این‌که کلید فیزیکی خاموش باشد یا روشن. با استفاده از اپلیکیشن این کلید هوشمند، می‌توانید کارهای جالبی انجام دهید! برای مثال، به اپلیکیشن بگویید که در حال تماشای تلویزیون در سالن پذیرایی هستید تا همه‌ی چراغ‌های سالن را خاموش کند! البته توجه کنید که TP-Link HS200، تنها با آمازون الکسا و دستیار گوگل کار می‌کند و با سایر سیستم‌های هوشمند مانند Apple HomeKit، سازگار نیست.

TP-Link HS200

امکانات خانه هوشمند | بهترین ترموستات هوشمند:‌ Ecobee4

قیمت: ۲۴۹ دلار

بخوانید:   اینترنت اشیا در پزشکی | کاربردها و چالش ها

این ترموستات، مانند همه‌ی ترموستات‌های هوشمند دیگر، دمای خانه‌ی شما را از طریق فرمان صوتی تنظیم می‌کند. اما بر خلاف سایر ترموستات‌ها، مجهز به یک اسپیکر آمازون هوشمند نیز شده است. یعنی می‌تواند به تنهایی، کارهایی که آمازون الکسا انجام می‌دهد را انجام دهد. اگر در حال حاضر یک اسپیکر هوشمند دارید، بهتر است یک ترموستات هوشمند با قیمت پایین‌تر، تهیه کنید.

Ecobee4

امکانات خانه هوشمند | بهترین ابزار امنیتی هوشمند:‌ NetGear Arlo Q

قیمت: ۱۱۹.۹۴ دلار

اکثر ابزارهای امنیتی هوشمند که تا کنون ساخته شده‌اند، بیشتر جنبه‌ی نمایشی دارند و کاربرد خاصی ندارند؛ اما، NetGear Arlo Q واقعا کاراست! این ابزار، اقدام به ضبط ویدیو و صوت از محیط خانه می‌کند و حتی در تاریکی مطلق نیز، تصاویر با کیفیتی از افراد می‌گیرد. می‌توانید، یک برنامه‌ی زمانی خاص برای ضبط ویدیو تنظیم کنید یا انتخاب کنید تا به شکل خودکار، وقتی منزل نیستید، فیلم‌برداری آغاز شود. NetGear Arlo Q، به شکل رایگان، ۷ روز ویدیوها و صداهای ضبط شده را نگهداری می‌کند.

NetGear Arlo Q

امکانات خانه هوشمند | بهترین گریل هوشمند:‌ Char-Broil Digital Electric Smoker 

قیمت:‌ ۱۶۶.۹۹ دلار

گریل کردن کار مشقت‌باری است. دستگاه‌های گریل هوشمند، همه‌ی کار را برای شما انجام می‌دهند. دما را تنظیم می‌کنند و اجازه نمی‌دهند غذای شما بسوزد. فضای ۷۲۵ اینچ مربعی این دستگاه، اندازه‌ی بسیار مناسبی برای گریل کردن انواع غذاهاست.  Char-Broil، شما را از دمای غذای در حال گریل آگاه می‌کند و وقتی فرآیند پخت تکمیل شد، بر روی دستگاه دیگر شما، آلارم می‌زند.

Char-Broil Digital Electric Smoker

امکانات خانه هوشمند | بهترین دستگاه پخت هوشمند:‌ Perfect Bake Pro

قیمت: ۸۶.۴۹ دلار

با استفاده از این دستگاه جذاب و کاربردی، هر آن‌چه در یخچال دارید را وارد می‌کنید و دستگاه، یک دستور پخت غذا متناسب با آن‌ها می‌سازد. می‌توانید دستور را با توجه به مواد موجود یا تعداد افراد، خصوصی‌سازی کنید. حتی می‌توانید با انتخاب یک دستور دلخواه، لیست خرید ایجاد کنید. با استفاده از کاسه و ترازوی هوشمند این دستگاه، قادر خواهید بود وزن مواد موجود در غذا را به راحتی کنترل کنید. 

Perfect Bake Pro

امکانات خانه هوشمند | بهترین جاروبرقی هوشمند: Ecovacs Deebot N79S

قیمت:‌ ۲۲۹.۹۸ دلار

بخوانید:   واقعیت افزوده گوگل چیست؟ | اپلیکیشن ARCore

این دستگاه می‌تواند به خوبی منزل شما را جارو کند!  طول عمر باتری آن نیز بسیار مناسب است.

جاروبرقی هوشمند: Ecovacs Deebot N79S

امکانات خانه هوشمند | بهترین تلویزیون هوشمند:‌ تلویزیون هوشمند LG

قیمت: با توجه به اندازه نمایشگر و قابلیت‌ها متغیر است.

شرکت LG، تلویزیون‌های هوشمند خود را با سیستم‌های هوشمند آمازون الکسا و Google Assistant، هماهنگ کرده‌است. با استفاده از تلویزیون‌های هوشمند، می‌توانید از حساب کاربری نتفلیکس (یا فیلیمو!) خود در تلویزیون استفاده کنید. همچنین، امکانات متعدد دیگری نیز در اختیار شما قرار می‌گیرد. می‌توانید با پرداخت قیمتی بین ۵۰۰ تا ۹۰۰ دلار یک تلویزیون ال‌جی، ۴K با قابلیت اتصال به الکسا یا دستیار گوگل تهیه کنید. یکی از بهترین تلویزیون‌های ال‌جی، LG Class 4K Smart UHD TV with AI ThinQ که با توجه به اندازه‌ی نمایشگر آن، قیمتی بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار دارد.

LG Class 4K Smart UHD TV with AI ThinQ

منبع: HUBSPOT

علیرضا کریمی
علیرضا کریمی
دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر - بنیان‌گذار فنولوژی
عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه‌ها
بازخورد در متن
دیدن همه دیدگاه‌ها

فنولوژی را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

©۲۰۲۰ – کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به فنولوژی است.