دستیار صوتی الکسا چیست؟ / what is alexa voice assistant?

دستیار صوتی الکسا چیست؟6 دقیقه مطالعه

هدیه فنولوژی به شما!

بسیاری از مردم می‌دانند الکسا کیست؛ ولی نمی‌دانند چه قابلیت‌هایی دارد. الکسا صدای هوش مصنوعی است که توسط دارندگان محصولات آمازون اکو،‌ دات و اکوپلاس قابل دسترسی است. قابل ذکر است که دستیار مجاری آمازون تنها یک صدای ضبط شده نیست. این برنامه‌ی هوش مصنوعی فوق‌العاده تعاملی، می‌تواند یک تجربه‌ی لایف استایل قابل تنظیم برایتان فراهم کند درحالی که با بسیاری از دستگاه‌های خانه‌ی هوشمند شما اتصال دارد. در این مقاله از فنولوژی، به این سوال پاسخ می‌دهیم که دستیار صوتی الکسا چیست؟ و هم‌چنین به ویژگی‌های جدید آن، سایر دستگاه‌های سازگار و آموزش ابتدایی ساخت برنامه‌ای روتین می‌پردازیم.

دستیار صوتی الکسا چیست؟/کیست؟

اغلب مردم تصورد می‌کنند همه‌ی آن‌چه باید در مورد الکسا بدانند، این‌ است که الکسا صدایی است که از بلندگوهای سازگار با آن شنیده می‌شود. در واقع الکسا برای آمازون مانند دستیار صوتی siri برای شرکت اپل است. الکسا صدایی است که می‌توانید از آن سوال بپرسید و جوابش را دریافت کنید؛ سوال‌هایی مانند: «امروز آب‌و‌هوا در شیکاگو چگونه است؟» الکسا با بسیاری از سرویس‌های آمازون سازگاری دارد و می‌تواند در محصولاتی مانند Amazon Echo، Echo Dot، Echo Spot، Echo Show و یا Amazon Fire TV از آن استفاده کرد.

اما واقعا دستیار صوتی الکسا چیست؟ وقتی شما سوالی از الکسا می‌پرسید، در اصل دارید با یک سرور مبتنی بر رایانش ابری ارتباط برقرار می‌کنید. آمازون سرویس صوتی الکسا (AVS) را برای شبیه‌سازی مکالمات واقعی طراحی کرده، اما شما دارید از دستورات ادراکی استفاده می‌کنید تا این دستگاه بتواند وظایف خاصی را برایتان انجام دهد. اگر می‌خواهید بلندگوی الکسا شروع به کار کند و صدای شما را بشنود، به راحتی بگویید «Alexa»؛ به این واژه، کلمه‌ی بیدارباش (wake word) می‌گویند. برای اغلب دستگاه‌های سازگار با الکسا از همین‌ کلمه استفاده می‌شود.

بخوانید:   کاربرد هوش مصنوعی در معماری

آمازون اکو شو / amazon echo show

طبق گفته‌ی سایت برنامه نویسی آمازون، سرویس صوتی الکسا در فضای ابری فعالیت می‌کند. سرویس AVS آمازون یک ربات هوشمند پردازش صدا و یک سرویس ادراکی زبان طبیعی است. با این سرویس می‌توان هر دستگاه متصلی که دارای میکروفون و بلندگو است را تبدیل به سیستمی کرد که با شما مکالمات صوتی برقرار می‌کند. هم‌چنین در سایت برنامه‌نویسی آمازون اشاره شده الکسا همیشه در حال باهوش‌تر شدن است زیرا از قابلیت‌های یادگیری ماشین بهره می‌برد. درحالی که الکسا اسم رسمی دستیار صوتی آمازون است،‌ شما می‌توانید کلمه‌ی بیدارباش را به «Amazon» ،«Computer»، و یا «Echo» تغییر دهید. این قابلیت مفیدی است؛ به خصوص زمانی که نام شریک و یا هم‌اتاقی‌ شما الکسا و یا چیزی مشابه آن باشد!

دلیل نام‌گذاری دستیار صوتی الکسا چیست؟

اپلSiri را دارد، Google Home دستیار گوگل را دارد که با کلمه‌ی بیدارباش «OK Google» کار می‌کند و آمازون هم الکسا را دارد؛ اما دلیل آن چیست؟ طبق گفته‌های دیوید لیمپ، مدیر اجرایی آمازون که بر توسعه‌ی این سرویس نظارت می‌کند، نام الکسا برای چند دلیل انتخاب شد. اول این‌که «الکسا» برمی‌گردد به کلمه‌ی «الکساندریا» که تلاش به جمع‌آوری تمام دانش بشر کرد. آمازون نیز تلاش می‌کند همین کار را انجام دهد. الکسا همیشه درحال یادگیری است؛ اما در تئوری باید به منبع یکپارچه‌ای از اطلاعات دسترسی داشته باشد.

اگر بخواهیم کمی عمل‌گرایانه صحبت کنیم، این سیستم الکسا نامیده شد زیرا دارای صدای نامعمول اکس (X) است. چون این سیستم با صدا فعال می‌شود، آمازون می‌خواست مطمئن شود از نامی استفاده کند که با نام‌های دیگر اشتباده گرفته نشود و دستگاه را بی‌دلیل فعال نکند. دیوید لیمپ افزود: «ما به نام‌های متفاوتی فکر می‌کردیم و انتخاب نام برای شکل‌دادن شخصیتی که از این صدای کامپبوتری تحت ابر انتظار می‌رود بسیار مهم است. اما با این وجود علوم کامپیوتر نیز یکی از دلایل این نام‌گذاری بود. اگر هرکدام از شما بلندگوهای اکو را داشته باشید، می‌دانید که فقط با شنیدن کلمه‌ی الکسا فعال می‌شوند. آواشناسی این کلمه و نوع تجزیه شدن این کلمه و این موضوع که الکسا دارای یک صدای صامت اکس است، همه‌وهمه در اطمینان از فعال‌سازی صوتی دقیق این سیستم موثراند. و تلفیق دو دلیل ذکر شده در بالا باعث شد تا انتخاب‌هایمان را بر الکسا متمرکز کنیم.»

بخوانید:   هوش مصنوعی در فرایند استخدام شرکت آمازون و مشکلات آن

قابلیت‌های الکسا / alexa capabilities

قابلیت‌های دستیار صوتی الکسا چیست؟

لیست دستورات صوتی که الکسا متوجه‌ می‌شود روزانه درحال گسترش است. آمازون به این دستورات، مهارت یا «skills» می‌گوید و شما حتی می‌توانید مهارت‌های شخصی‌سازی شده‌ی خودتان را از طریق Amazon Blueprints بسازید. طبق گزارشی از آمازون، شما حتی می‌توانید مهارت‌هایی که ساخته‌اید را در فروشگاه مهارت‌های آمازون به اشتراک بگزارید تا افراد دیگری که از دستگاه‌های الکسا استفاده می‌کنند نیز از آن‌ها بهره‌مند شوند. لیست کارهایی که الکسا می‌تواند انجام دهد قطعا بسیار بیشتر از موارد قابل ذکر در این مقاله است که البته در ادامه با قابلیت‌های مورد علاقه‌ی ما آشنا می‌شوید.

 • پیدا کردن دستورات پخت غذا و ارائه‌ی دستورالعمل قدم‌به‌قدم صوتی با مهارت AllRecipes
 • روایت‌گری کتاب‌های Kindle برای شما
 • اعلام زمان‌های پخش فیلم و برنامه‌های ورزشی
 • سفارش پیتزا و یافتن رستوران‌های نزدیک
 • پرداخت قبض‌های شما با نرم‌افزار Capital One
 • ارائه‌ی توصیه‌های بارداری
 • ردیابی بسته‌های آمازون شما
 • اطلاع رسانی از آخرین اخبار روز
 • خواندن ایمیل‌هایتان توسط الکسا
 • ثبت هشداهای مبنی بر مکان («الکسا، یادم بیار وقتی رسیدم خونه به مرغم سر بزنم»)
 • تعامل الکسا با افرادی که زنگ در خانه‌ی شما را می‌زنند
 • افزایش امنیت خانه‌تان با استفاده از ابزاهایی مانند Alexa Guard و Away Mode

قابلیت‌های شخصی‌سازی دستیار صوتی الکسا چیست؟

الکسا هم‌چنین قابلیت این را دارد که کارهای روزمره را برایش تنظیم کنید. با این قابلیت شما می‌توانید فقط با یک دستور از پیش تعیین شده مانند «الکسا، شب به خیر»،‌ چراغ‌ها راخاموش کنید،‌ در حال را قفل کنید، هشدار فردا صبح را تنظیم کنید و برای یک زمان مشخص قهوه‌ی خود را بگذارید. امروزه این روتین‌ها درحال پیشرفت هستند و شما می‌توانید از الکسا بخواهید چراغ‌ها را روشن کند، ده دقیقه صبر کند، و سپس قهوه‌ساز را روشن کند. اگر می‌خواهید خواب شریک‌تان را به هم نزنید می‌توانید از قابلیت whisper mode الکسا استفاده کنید؛ در این صورت الکسا با شما به آرامی سخن‌ می‌گوید و صحبت‌های آهسته‌ی شما را نیز متوجه می‌شود. آمازون همه روزه درحال اضافه کردن قابلیت‌ها و مهارت‌های جدید به الکسا است. با شروع سال ۲۰۲۰ آمازون در حال رونمایی از قابلیت‌های تشخیص ناراحتی است؛ در این صورت الکسا می‌تواند متوجه شود در چه موقعیت‌هایی از دست او ناراحت شده‌اید.قابلیت‌های الکسا / alexa capabilities

بخوانید:   ما بدون اینکه متوجه شویم از هوش مصنوعی استفاده می‌کنیم

در نهایت اگر علاقه‌منداید هرچه بیشتر در مورد الکسا یاد بگیرید می‌تواند به راحتی از خود او سوال کنید «الکسا، چه‌طور میتونی به من کمک کنی؟» هم‌چنین برای یادگرفتن قابلیت‌های جدید که به الکسا اضافه شده می‌توانید از او بپرسید «الکسا،‌ چه چیزهای جدیدی بهت اضافه شده؟ /?Alexa, what’s new with you»

دستگاه‌های سازگار با دستیار صوتی الکسا چیست؟

برای استفاده از الکسا باید از دستگاهی استفاده کنید که با فناوری صوتی سازگاری داشته باشد؛ که معمولا منظورمان یکی از محصولات آمازون مانند اکو، اکودات، یا اکوشو است. این دستیار صوتی شخصی هم‌چنین با دستگاه Echo Auto، تلویزیون آمازون Fire TV و بعضی دستگاه‌های سایر شرکت‌ها نیز سازگاری پیدا کرده است؛ دستگاه‌هایی مانند کلید چراغ Ecobee Swich+، یخچال LG InstaView و بلندگوی Sonos One که در بالا ذکر شد. حتی فردی ماهی بدقواره‌ی آوازه‌خوان Big Mouth Billy Bass را نیز طوری برنامه‌نویسی کرده که با دستیار صوتی الکسا کار می‌کند!

الکسا هم‌چنین به مرکز بسیاری از سیستم های خانه هوشمند تبدیل شده؛ مانند: Wink، SmartThings و Logitech Harmony. شما می‌توانید با استفاده از این دستیار صوتی به تدریج خانه‌ی هوشمند خود را بسازید؛ زیرا الکسا می‌تواند با دستگاه‌های غیرمتمرکزی مانند سوییچ‌های WeMo و دماسنج‌های Nest نیز جفت‌سازی انجام دهد.

در ادامه شما را با بعضی از بهترین دستگاه‌های خانه‌ی هوشمند که از الکسا پشتیبانی می‌کنند آشنا می‌کنیم.

 • بهترین بلندگو/نمایش‌گرهای سازگار با دستیار صوتی الکسا چیست؟ Echo Dot – Echo Plus 2 – Echo Show 8

دستیار صوتی الکسا چیست؟ / what is alexa voice assistant?

 • بهترین چراغ‌های سازگار با دستیار صوتی الکسا چیست؟ Philips Hue – Lutron Caséta in-wall dimmers

چراغ هوشمند / smart lamps

 • بهترین پریز‌ هوشمند سازگار با دستیار صوتی الکسا چیست؟ Wemo Mini smart plug

پریز هوشمند / smart plug

 • بهترین دماسنج‌های سازگار با دستیار صوتی الکسا چیست؟ Ecobee4 – Honeywell Lyric – Johnson’s Glas thermostat

دما سنج هوشمند / ‌smart thermostat

 

 • بهترین قفل‌های هوشمند سازگار با دستیار صوتی الکسا چیست؟ August Smart Lock/pro- Schlage Sense deadbolt

قفل هوشمند / smart lock

 • بهترین دوربین‌های امنیتی سازگار با دستیار صوتی الکسا چیست؟ Arlo Pro 3 – Amazon Cloud Cam – Ring Spotlight Cam

دوربین‌های هوشمند / smart cameras

منبع: DIFITALTRENDS

امیرحسین سلیمانی‌نسب
امیرحسین سلیمانی‌نسب
دانشجوی مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر - هم‌بنیان‌گذار فنولوژی
عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه‌ها
بازخورد در متن
دیدن همه دیدگاه‌ها

فنولوژی را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

©۲۰۲۰ – کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به فنولوژی است.