ترکیب نسل پنجم اینترنت و اینترنت اشیا / 5g and iot combination

امکانات ۵G در اینترنت اشیا | تکنولوژی ۵G5 دقیقه مطالعه

هدیه فنولوژی به شما!

زمان آن فرا رسیده است که با یکی از داغ‌ترین راهکارهای تکنولوژی آشنا شوید. کاملا درست است! در این مقاله از فنولوژی، قرار است در مورد تکنولوژی ۵G صحبت کنیم. این فناوری دریچه‌ای گسترده رو به سوی انواع مختلفی از صنایع باز می‌کند. امکانات ۵G در اختیار اینترنت اشیا می‌تواند تحولی عظیم در صنعت IoT ایجاد کند.

تکنولوژی ۵G چیست؟

به دست آوردن نقاط عطف قابل توجه در تجارت، با یک جرات بالا آغاز می شود؛ زمانی که فرد، به ایده خود اعتقاد قوی دارد، نوآوری رخ می‌دهد و در این جهان سریع، نوآوری‌ها یا اختراعات در یک چشم به هم زدن ایجاد می شوند. چیزی که تا دیروز جالب و جدید به نظر می رسید، امروز قدیمی و منسوخ شده محسوب می‌شود. از نسل دوم (۲G) و سوم (۳G) و سپس چهارم (۴G) اینترنت که به احتمال زیاد، شما از آن ها هم اکنون استفاده می کنید، انتقال و تبادل اطلاعات با سرعت باورنکردنی رخ می‌دهند. زمان آن رسیده است که وارد عصر جدید تکنولوژی ۵G شویم؛ چیزی که به نظر می‌رسد سریع، پاسخگو و با کارایی بالا باشد. اگر فکر می‌کنید امکانت ۵G فقط محدود به سرعت دانلود بالاست، در این‌صورت دچار اشتباه شده‌اید. این تکنولوژی، ترکیب نابی از تاخیر کم، پوشش‌دهی همه جانبه و شمار زیادی از قابلیت‌های دیگر است.

مقدمه ای از اینترنت اشیا

متصل کردن دستگاه‌ها با سیستم اتوماتیک سبب تولید اطلاعات می‌شود. این اطلاعات به رخ دادن اقداماتی در انجام یک وظیفه مشخص منجر می شود. چندین مزیت دیگر هم وجود دارد، از جمله:

 • ایجاد مدل‌های جدید تجاری و منابع درآمد، بی دردسر انجام می‌شود. با وجود تعداد زیادی دستگاه در اطراف، از نمونه‌های فردی تا شرکت های بزرگ، هر ذهن خلاقی می‌تواند از این تکنولوژی بهره ببرد.
 • دستیابی به راندمان عملیاتی مدّ نظر کشور،‌ سهولت می‌یابد. به علاوه، می‌توان تجارت و فرایندهای تولید محصول را خودکار کرد. در این شرایط، اگر این محتوا را به بخش‌های صنعتی اضافه کنیم، می‌تواند به طور کارآمدی، انرژی و منابع را ذخیره کند.
 • همزمان بازده افزایش یافته و از تولید بی رویه، جلوگیری می‌شود.
 • اینترنت اشیا تا حد زیادی روی خدمات مشتری‌محور متمرکز است؛ تا جایی که کیفیت خدمات مشتری به طور چشمگیری افزایش یابد. برای مثال، اگر داده‌ها و الگوها در حوزه‌ی تولید محصول برای استفاده مشتری هستند، محصولات را می توان با توجه به نیازهای افراد، طراحی و تولید کرد؛ در نتیجه، رضایت مشتری نیز افزایش می‌یابد.
 • محیط‌های مختلفی وجود دارد که اینترنت اشیا (IoT ) می تواند تغییرات چشم‌گیری ایجاد کند. همان‌طور که در مورد قبل اشاره شد، صنعت تولید می‌تواند از اینترنت اشیا برای جلوگیری از تولید بی‌رویه بهره ببرد و هم‌چنین امنیت کارمندان را افزایش دهد. در همین زمان، صنعت حمل‌ونقل که افراد و محموله‌ها را از جایی به جای دیگر منتقل می کند، می تواند بهینه‌تر طراحی شود. به علاوه، صنعت خودرو می تواند از اینترنت اشیا (IoT) برای جلوگیری از تصادفات، یافتن نقاط مناسب برای پارک کردن و همچنین ورود خودروهای خودران به بازار بهره ببرد.

امکانات ۵G در اینترنت اشیا

یکی از مواردی که تکنولوژی ۵G، توانایی اثرگذاری قوی دارد، حوزه اینترنت اشیا می باشد. با این وجود، مباحثات زیادی مطرح می شود که آیا ۵G یک فناوری انقلابی برای پروژه‌های IoT خواهد بود یا نه. با وجود سناریوی حاضر، عمده‌ی کاربردهای IoT، هم‌چون مدیریت دارایی یا سیستم کنترل از راه دور داده‌ها، به سرعت بالا همچون رعد و برق یا سرعت تاخیر کوتاه یک مگابیت بر ثانیه نیاز ندارند ولی در همین حال، گارتنر ( شرکت پژوهشی و مشاوره آمریکایی) پیش‌بینی می‌کند دو سوم شرکت‌ها قصد استقرار تکنولوژی ۵G  را تا سال ۲۰۲۰ دارند. این مطمئنا بدان معنی است که ۵G در نهایت می‌تواند یک فناوری مهم در پیشبرد این اهداف باشد.

5G/نسل پنجم اینترنت

نوشته‌ی زیر، خلاصه‌ای از روش‌هایی است که کمک می‌کند تا به حجم بالایی از پتانسیل در حوزه IoT برای مشاغل و همچنین مصرف‌کنندگان نهایی برسیم؛ اما قبل از آن، بهتر است نگاهی کوتاه داشته باشیم به امکانات ۵G:

 • طرح‌های مدولاسیون پیشرفته برای دسترسی بی‌سیم
 • قابلیت تقسیم شبکه
 • مدیریت شبکه اپلیکیشن چرخه حیات
 • شبکه‌های نرم افزاری تعریف‌شده و مجازی‌سازی عملکرد شبکه
 • پشتیبانی از برنامه های شبکه توزیع‌شده با بهینه ابری
بخوانید:   شهر هوشمند چیست | تاریخچه، اجزا و اهداف شهر هوشمند

در این‌جا می‌خواهیم به اشاره‌گرهای کلیدی یا روش‌هایی که ۵G نقش حیاتی در حمایت نسل بعدی خدمات IoT در حوزه های مختلف صنعت بازی کرده است، اشاره کنیم.

تکنولوژی ۵G در اتومبیل‌ها

یکی از موارد اصلی استفاده از ۵G، مفهوم اتومبیل های متصل، همراه با واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) است. خدمات ارتباط پیشرفته وسایل نقلیه که شامل ارتباط مستقیم (بین وسایل نقلیه، وسایل نقلیه با عابر پیاده و وسایل نقلیه با زیرساخت‌ها) و ارتباطات تسهیل‌شده در شبکه برای رانندگی خودکار است. به علاوه، بسته‌های حمایتی روی راحتی و امنیت خودرو شامل اشتراک‌گذاری مقصد، برنامه‌ریزی و مدیریت مسیر بهتر، رانندگی هماهنگ و به روزرسانی اطلاعات محلی، تمرکز دارند.

امکانات ۵G در صنعت

۵G نه تنها یک شبکه‌ی قابل اعتماد پیشنهاد نمی دهد؛ بلکه با ادغام امنیت در معماری و زیرساخت شبکه‌ی اصلی، یک شبکه‌ی کاملا امن برای صنعت IoT فراهم می‌کند. امکانات صنعتی یکی از مصرف‌کنندگان اصلی شبکه خصوصی ۵G خواهند بود.

امکانات ۵G در بهداشت

نیاز به دسترسی به اطلاعات محلی به‌روزشده، با استفاده از تکنولوژی ۵G بدست می آید؛ به گونه‌ای که به طور قابل ملاحظه‌ای، صنعت بهداشت را دگرگون می‌کند. موارد استفاده شامل انتقال در لحظه فیلم زنده عمل جراحی با کیفیت بالاست که می تواند از راه دور مورد بررسی قرار بگیرد.

تکنولوژی ۵G در پشتیبانی ارتباطات

ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطات، به دنبال جایگزینی شبکه فیبری خود، با استفاده از پهنای باند بی‌سیم هستند. این موضوع به طور قابل توجهی، هزینه‌های ایجادشده در کابل‌های فیبر نوری برای مصارف خانگی را کاهش می‌دهد. واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) شاهد تحول در تجربیات مشتری در زمینه بازی، خرید از خرده‌فروشی‌ها و سایر برنامه های مشتری‌محور خواهند بود. تجربیات مصرف‌کننده با بالا رفتن حجم داده‌ها افزایش می‌یابد و تاخیر بسیار کم می‌شود.

بخوانید:   کاربرد اینترنت اشیا در فروشگاه

یک محیط نظارتی توسعه‌محور

تصمیم دولت ترامپ مبنی بر مسدود کردن پیشنهاد ۱۱۷ میلیارد دلاری Broadcom برای Qualcomm ،با استناد به خطرات امنیت ملی، نشان داد که دولت ایالات متحده، اهمیت تاسیس و حفظ رهبری ۵G را درک می‌کند. به نظر می‌رسد خطر تضعیف رهبری تکنولوژیکی کوالکام در توسعه و استانداردسازی ۵G یکی از عوامل است و احتمال اختلال در ارتباط با عرضه مورد اعتماد بین دولت ایالات متحده و کوالکام یکی دیگر از عوامل است. این نشان می‌دهد «America first» بدون شک به ۵G وصل می‌شود.
به عنوان یک نتیجه‌گیری، کاهش شدید موانع نظارتی برای استقرار امکانات جدید برای پهنای باند بی‌سیم مشاهده شده است. به عنوان مثال، ارزیابی تاثیر استقرارهای پیشنهادی در محیط و خصوصیات تاریخی برای استقرار سلول‌های کوچک، ساده شده است.

چالش های تکنولوژی ۵G

 • کارکردن در بین طیفی از باندها
 • آماده‌سازی هسته شبکه
 • روند تغییر از ۴G به ۵G
 • تضمین قابلیت همکاری داده‌ها
 • ایجاد مدل‌های تجاری ۵G

منبع: GEOSPATIALWORL

نیکا سلطانی تهرانی
نیکا سلطانی تهرانی
دانشجوی مهندسی برق دانشگاه امیرکبیر
عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه‌ها
بازخورد در متن
دیدن همه دیدگاه‌ها

فنولوژی را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

©۲۰۲۰ – کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به فنولوژی است.