انواع خدمات میزبانی وب

انواع میزبانی وب (هاستینگ) – از سرور اختصاصی تا هاست اشتراکی6 دقیقه مطالعه

هدیه فنولوژی به شما!

صدها شرکت میزبانی وب با هزاران پلن میزبانی وب مختلف برای تجارت شما رقابت می‌کنند، چیزها می‌تواند خیلی سریع گیج‌کننده شوند. به این موارد، اصطلاحات «فنی گیگی» مانند پهنای باند، گیگابایت و DNS را اضافه کنید؛ به راحتی می‌توان دریافت که چگونه کسی که فقط می‌خواهد یک تجارت آنلاین راه‌اندازی کند و به صورت آنلاین درآمد کسب کند، می‌تواند به راحتی دلسرد شود.

همان طور که کسب‌وکار آنلاین شما رشد می‌کند، نیازهای میزبانی وب شما افزایش می‌یابند و پیچیده‌تر می‌شوند. پلن‌های میزبانی وب رایگان و ارزان‌قیمت، ممکن است در مرحله راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین شما خوب بوده باشند؛ اما اگر وب سایت شروع به کندشدن کرد و ترافیک بیش‌تری به دست آوردید، شاید لازم باشد که شروع به تقویت وب سرور خود کنید.

به لیست این مقاله، به عنوان انواع پیشرفته‌ی پلن‌ها و خدمات میزبانی وب فکر کنید که تجارت‌های آنلاین در حال رشد می‌توانند در نظر بگیرند. با این احتساب، بیایید نگاهی به متداول‌ترین انواع پلن‌های میزبانی وب بپردازیم و مشخص کنیم کدام یک به بهترین وجه نیازهای کسب‌وکار شما را تأمین می‌کند؛ خواه تازه تجارت آنلاین خود را شروع کرده‌اید یا به دنبال این هستید که سرمایه‌گذاری آنلاین خود را به سطح بعدی برسانید.

۱- سرویس‌های میزبانی اشتراکی

میزبانی مشترک به همین معنی است. وبسایت شما بر روی سرور مشترک با وبسایت‌های دیگر، میزبانی می‌شود. مزیت این حالت، هزینه مشترک است. می‌توانید مبلغی به کمی ۵ تا ۱۰ دلار در ماه برای اشتراک یک سرور فوق العاده با (احتمالاً) صدها (یا هزاران) وبسایت دیگر پرداخت کنید. بزرگ‌ترین نقطه ضعف یک اکانت اشتراکی میزبانی وب این است که شما زیر بار منت سایر سایت‌های سرور هستید. یک سایت واقعاً محبوب ممکن است روی عملکرد سایت شما به طور گسترده‌ای تأثیر منفی بگذارد. از طرف دیگر، اگر محبوب‌ترین سایت روی سرور باشید، می‌توانید از یک سوپر سرور با قیمت بسیار پایین بهره ببرید. زمانی که اکثریت افراد یک تجارت آنلاین را شروع می‌کنند، معمولاً برای به حداقل رساندن هزینه‌ها، با یک برنامه میزبانی مشترک شروع می‌کنند و احتمالاً در ابتدا مقدار زیادی ترافیک دریافت نمی‌کنند. میزبانی مشترک برای سایت‌های مدل کاتالوگی یا سایت‌های جوان‌تر که ترافیک زیادی دریافت نمی‌کنند، مناسب است.

بخوانید:   تفاوت آنالوگ و دیجیتال چیست | آشنایی با طراحی منطقی سیستم های دیجیتال

دامنه قیمت: ۵ تا ۲۰ دلار در ماه

۲- نمایندگی فروش میزبانی وب

پکیج های نمایندگی فروش میزبانی وب در اصل یک حساب میزبانی اشتراکی با ابزارهای اضافی برای کمک به شما در فروش مجدد فضای میزبانی است. بسته‌های نمانیدگی با گزینه‌های کنترل فنی بیش‌تری می‌آیند (قالبا از طریق کنترل پنل میزبان وب یا WHM) با یک نرم‌افزار حسابداری برای کمک به شما در صدور فاکتور برای مشتری و سایر امکانات اضافی.

برخی از این امکانات اضافی شامل:

 • قالب‌های رایگان وبسایت
 • پشتیبانی فنی برچسب سفید – اصطلاحا بدان معنی است که شرکت میزبان مسائل مربوط به پشتیبانی فنی مشتریان شما را عهده‌دار می‌شود.
 • سرورهای private name – شرکت خود را با گفتن به مشتری‌ها که سرورهای نام دامنه‌شان را به yourwebdesignfirm.com تنظیم کنند، بزرگ‌تر نشان دهید.

دامنه قیمت: بسته‌های نمایندگی فروش بسته به ویژگی‌ها و محدودیت منابع، بین ۱۵ تا ۵۰ دلار قیمت می‌خورند.

اگر قصد فروش میزبانی وب به عنوان یک تجارت را دارید، نمایندگی میزبانی وب برای شما مناسب است. در غیر این صورت، اگر تازه، کار را شروع کرده‌اید، به پلن میزبانی اشتراکی اکتفا کنید.

۳- میزبانی وب مبتنی بر ابر

میزبانی وب مبتنی بر ابر به یک فناوری نسبتاً جدید میزبانی اشاره دارد که به صدها سرور جداگانه امکان همکاری با یکدیگر را می‌دهد تا به نظر برسد که یک سرور غول‌پیکر باشند. ایده این است که با افزایش نیاز، شرکت میزبان می‌تواند سخت‌افزار بیش‌تری را برای ایجاد یک شبکه یا ابر بزرگ‌تر به آن اضافه کند.

مزیت میزبانی وب مبتنی بر ابر این است که اگر مقدار زیادی از ترافیک غیرمعمول به سمت وبسایت شما سرازیر شود، پلن میزبانی وب شما می‌تواند با موج ترافیک وفق پیدا کند و وبسایت شما down نمی‌شود. اگر وبسایت شما در حال رشد است و همچنان ترافیک بیشتری به وبسایت خود هدایت می‌کنید، این احتمالاً اولین برتری است که می‌توانید با منتقل شدن از هاستینگ اشتراکی به آن دست پیدا کنید.

بخوانید:   رایانش ابری چیست؟

دامنه قیمت: خدمات ابری به صورتی Pay As You Go هستند و به تنها به اندازه‌ای که مصرف می‌کنید، هزینه می‌پردازید.

۴- سرور خصوصی مجازی (VPS)

سرورهای خصوصی مجازی دارای یک سرور مشترک فیزیکی هستند اما مانند چندین سرور جداگانه عمل می‌کنند. VPS یک پله قدم بین میزبانی مشترک و گرفتن ماشین اختصاصی خود است. حتی اگر هر نمونه VPS منابع سخت‌افزاری را به اشتراک بگذارد، به آن‌ها یک بخش اختصاصی منابع محاسباتی تخصیص می‌یابد. یک VPS از این مشکل که همسایگان میزبان شما وب سایت شما را Down می‌کنند، جلوگیری می‌کند؛ ضمن این که از هزینه‌های گرفتن یک سرور اختصاصی جلوگیری می‌کند.

دامنه قیمت: بیشتر بسته‌های میزبانی VPS بین ۵۰ تا ۲۰۰ دلار قیمت دارند. قیمت گذاری بر اساس CPU و حافظه (RAM) اختصاص‌یافته، محاسبه می‌شود.

۵- وب سرور اختصاصی

هنگامی که سرور اختصاصی دارید، بدان معناست که یک سرور فیزیکی را از یک شرکت میزبانی اجاره می‌کنید. در صورت تمایل می‌توانید کنترل کاملی داشته باشید (سطح دسترسی root در لینوکس). با داشتن یک سرور اختصاصی، دیگر لازم نیست نگران وبسایت‌های دیگر در سرور مشترک باشید که منابع شما را جذب کرده و سرعت وبسایت شما را کاهش می‌دهند.

سرور اختصاصی معمولاً بالاترین سطح سرور مورد نیاز شما است؛ اگر تجارت آنلاین شما به حالتی تبدیل شود که ترافیک وبسایت زیادی را جذب می‌کند به چنین سروری نیاز خواهید داشت. در حالی که هزینه‌های یک سرور اختصاصی به طور قابل توجهی بالاتر از پلن‌های میزبانی مشترک است، تجارت شما در سطحی خواهد بود که به راحتی می‌تواند هزینه‌های لازم برای داشتن سرور اختصاصی خود را تامین کند.

دامنه قیمت: سرورهای اختصاصی از ۱۰۰ دلار به بالا قیمت دارند؛ اما اگر یک سرور اختصاصی را در نظر می‌گیرید، باید هزینه‌های استخدام یک مدیر سیستم (SysAdmin) را نیز در نظر بگیرید تا وظیفه‌ی پشتیبانی فنی را بر عهد گیرد.

بخوانید:   آموزش نصب جاوا | چاپ !Hello World در جاوا

۶- وب سرور فیزیکی

اگر یک سرور واقعی و فیزیکی خریداری کرده‌اید، فضای رک‌ها را از یک مرکز داده اجاره می‌کنید. شما سخت‌افزار سرور خود را می‌آورید و آنها برق، خنک کننده، امنیت فیزیکی و یک اتصال اینترنتی را فراهم می‌کنند. این بدان معناست که شما مسئولیت نرم‌افزار سرور خود، ذخیره‌سازی داده‌ها، رویه پشتیبان‌گیری و غیره را بر عهد دارید. اگر سخت‌افزار از کار افتاد، شما مسئولیت جایگزین کردن آن و بازیابی و راه اندازی سرور را دارید.

۷- میزبانی وب سلف سرویس

کاملترین پلن میزبانی وب، این مدل است. شما همه کارها را می‌کنید! شما سرورها را خریداری می‌کنید، نرم‌افزار را نصب و پیکربندی می‌کنید، اطمینان حاصل می‌کنید که در اتاق سرور شما تجهیزات مناسب خنک کننده و برق کافی وجود داشته باشد و برای افزونگی همه چیز را دو برابر می‌کنید. برخی از مواردی که باید انجام دهید:

 • فضای مرکز داده
 • خنک کننده
 • برق (با پشتیبان)
 • پهنای باند
 • سخت افزار سرور
 • مدیر سیستم
 • یکپارچگی داده‌ها و پشتیبان‌گیری
 • و… لیست ادامه دارد

شبیه به جابه‌جایی میزبانی وب، این احتمالا خارج از محدوده کاری شماست که به عنوان یک صاحب مشاغل آنلاین می‌خواهید انجام دهید.

۸- میزبانی وردپرس مدیریت‌شده

با افزایش محبوبیت وردپرس به عنوان یک پلتفرم ساخت وب، بسیاری از سرورهای میزبانی وب، آن چه را که تحت عنوان «میزبانی وردپرس مدیریت شده» خوانده می‌شود، ارائه می‌دهند. به طور خلاصه، میزبانی وردپرس مدیریت‌شده، خدماتی است که ارائه‌دهنده هاستینگ نسخه‌ی وردپرس شما را به روز نگه می‌دارند تا به شما در محافظت از سایت خودتان در برابر تهدیدات امنیتی که باعث دسترسی هکرها به وب سایت شما می‌شود، کمک کند. گرچه به اندازه میزبانی وب اشتراکی ارزان نیست، اما یک گزینه عالی برای هم مشاغل استارتاپی و هم برای مشاغل با جای پای محکم است که از بستر وردپرس استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است، در مواقع متعددی، هاستینگ وردپرس تفاوت خاصی با هاستینگ معمولی ندارد و فقط یک تکنیک بازاریابی است!

علی محمدی
علی محمدی
looking for someting special ?
عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه‌ها
بازخورد در متن
دیدن همه دیدگاه‌ها

فنولوژی را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

©۲۰۲۰ – کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به فنولوژی است.