اسپیس ایکس/spacex

اسپیس ایکس، تحقق رویای دیرینه‌ سفر به فضا | با اسپیس ایکس آشنا شوید8 دقیقه مطالعه

هدیه فنولوژی به شما!

​سفر به فضا و گریختن از اتمسفر زمین، رویایی است که از دیرباز در ذهن برخی از انسان‌ها پرورانده می‌شده است.​ در واقع شور و هیجان عجیبی پشت این ایده نهفته است که برخی را ترغیب می‌کند تا برای تحقق این رویا دست به کار شوند. امروزه می‌توان با قطعیت گفت که تکنولوژی‌های فضایی دیگر از بقیه حوزه‌های علم عقب نمی‌مانند، چرا که ایلان ماسک عزم خود را جزم کرده تا نام خود را در این حوزه جاودانه کند. ​در طی چند سال، رویای ایلان ماسک برای انجام دادن یک آزمایش گلخانه‌ای بر روی مریخ، با راه‌اندازی اسپیس ایکس که یک شرکت فضایی خصوصی است، به پرتاب‌های موشکی تغییر یافت.

اگرچه این شرکت در سال‌های اولیه دوران سختی را پشت سر گذاشت، با این حال با پرتاب موشک “فالکون ۱” (‏Falcon ۱)‏به زمین، و پس از سه تلاش ناموفق برای رسیدن به مدار، در چهارمین تلاش خود با چهارمین موشک خود موفق شدند، اما با این حال، این سکوی پرتاب با پرتاب موشک فالکون ۱ (‏Falcon ۱)‏ به تاریخ‌سازی خود ادامه داد. اسپیس ایکس قطعا یک موفقیت یک شبه نبود، بنیانگذاران و سرمایه گذاران شرکت، نقش باور نکردنی در کمک به پیشرفت این شرکت داشتند.

اسپیس ایکس که در کالیفرنیا واقع شده است، اعتبار خود را به واسطه قراردادهایی که با ناسا و نیروی هوایی امضا کرده، افزایش داده‌ است. در این مطلب از فنولوژی، در مورد اسپیس ایکس، بنیان گذاران، مدل تجاری، بودجه، داستان موفقیت، منشا و همچنین رشد آن توضیح می‌دهیم. با ماه همراه باشید.

اسپیس ایکس چیست؟

​​​​​​​​اسپیس ایکس، که یک پایگاه هوایی خصوصی است که ماهواره‌ها را در مدار زمین قرار می‌دهد و برخی محموله‌ها را به ایستگاه فضایی بین‌المللی یا جاهای دیگر تحویل می‌دهد. این پلتفرم یک موشک با قابلیت استفاده مجدد و یک سیستم پرتاب برای کاهش قابل‌ توجه هزینه‌های پرواز فضایی ایجاد کرده‌ است.

در سال ۲۰۱۲، اسپیس ایکس به اولین شرکت خصوصی تبدیل شد که یک کشتی باری را به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد. این شرکت در سال ۲۰۱۰ پس از این که اولین به شرکت خصوصی تبدیل شد که یک محموله را در مدار زمین قرار داده و آن را صحیح و سالم به زمین بازگردانده است، به موضوع گفتگوها در محافل تبدیل شد. ​ در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۵، این پلتفرم پس از سفر به فضا و بازگشت از طریق موشک فالکون ۹، به صورت صاف فرود آمد و این، اولین نقطه عطف برای شرکت بود.

اخیرا در ۳۰ می ۲۰۲۰، اسپیس ایکس اولین ماموریت خود که در آن خدمه حضور داشتند را آغاز کرد و در طی یک پرواز آزمایشی به نام دمو-۲، دو نفر از فضانوردان ناسا به نام‌های باب بنکن و دوگ هرلی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد. این امر پس از فرستادن موفقیت‌آمیز چهار فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی در ۱۵ نوامبر ۲۰۲۰ انجام شد. این اتفاقات باعث می‌شود که اسپیس ایکس تنها شرکت تجاری فضایی باشد که توانایی فرستادن فضانوردان به فضا در اوایل سال ۲۰۲۱ را دارد.

بعد از چهار پرواز آزمایشی ناموفق قبل از این، اسپیس ایکس در ۵ می ۲۰۲۱ توانست «استارشیپ» را پرتاب کند و با موفقیت آن را فرود آورد، در نهایت یک پرواز آزمایشی را انجام داد که ایلان ماسک قصد دارد از آن برای فرود فضانوردان بر روی ماه و فرستادن مردم به مریخ استفاده کند. برخی از رقبای اصلی این شرکت عبارتند از بوئینگ و Blue Origin.

پرتاب موشک/lunching rocket

صاحب شرکت اسپیس ایکس کیست؟ ​

اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک، کارآفرین آمریکایی متولد آفریقای جنوبی است. او همچنین مالک PayPal بود (‏که در سال ۱۹۹۹ تاسیس شد و در اکتبر ۲۰۰۲ به eBay فروخته شد)‏، و مالک فعلی تسلا موتورز است که در سال ۲۰۰۳ تاسیس شد. ​ماسک اولین ۵۰۰ دلار خود را در سن ۱۲ سالگی با فروش یک بازی کامپیوتری به دست آورد. این مرد در اواخر دهه ۲۰ پس از فروش شرکت نوپای خود یعنی Zip۲، به Compaq Computers، به عنوان یک میلیونر شناخته شد.

در سال ۲۰۰۲، ماسک سومین شرکت خود به نام اسپیس ایکس یا شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی را با هدف توسعه فضاپیما به منظور سفر فضایی تجاری تاسیس کرد.

بعد از این که اسپیس ایکس موشکی را پرتاب کرد که اولین وسیله نقلیه تجاری را به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد، ماسک به عنوان «مرد آهنی واقعی»، از ماه می ۲۰۱۲ سرخط خبرها را به خود اختصاص داد. از ژانویه ۲۰۲۱، از آنکه گفته می‌شود ماسک از جف بزوس پیشی گرفته تا به عنوان ثروتمندترین مرد دنیا شناخته شود، همه جا در مورد او صحبت می‌شود. در حال حاضر، ثروت او به ۱۹۹.۹ میلیارد دلار رسیده‌ است.

منشا اسپیس ایکس به کجا بازمی‌گردد؟

همه چیز در سال ۲۰۰۱ زمانی شروع شد که ماسک و چند تن از دوستانش برای خرید موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای به روسیه سفر کردند. این مرد در آن زمان به دنبال راه‌اندازی یک تجارت نبود و می‌خواست ثروت خود را صرف خرید یک موشک روسی به قیمت ارزان کند و از آن برای تحویل برخی از گیاهان و موش‌ها به مریخ و اطمینان از بازگشت ایمن آن‌ها استفاده کند. ​با این حال، این نشست ناموفق بود و منجر به این شد که ماسک به این نتیجه برسد که خودش می‌تواند موشک را آماده کند، اسپیس ایکس چند ماه بعد شروع به کار کرد. ​ به این ترتیب است که شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی یعنی اسپیس ایکس به وجود آمد. هدف ماسک توسعه موشکی بود که هم کم‌هزینه و هم قابل‌استفاده مجدد باشد و ظرفیت انجام سفرهای متعدد را داشته باشد. ​

ماسک با هدف رسیدن به این هدف، تام مولر، طراح موشک را استخدام کرد که این پلتفرم دو سال در ساخت فالکون ۱ با او سرمایه‌گذاری کرد. ماسک، که ۱۰۰ میلیون دلار از بودجه شخصی خود سرمایه‌گذاری کرده بود، بخشی از این هزینه را به عهده گرفت. ​پس از سه تلاش ناموفق، (‏فالکون ۱) ‏در سال ۲۰۰۸ موفق به ورود به فضا شد. در سال ۲۰۱۰، فالکون ۹ به عنوان اولین شاتل فضایی خصوصی برای سفر و از مدار زمین ظهور پیدا کرد. ​

مدل تجاری اسپیس ایکس چگونه است؟

از زمانی که این شرکت در سال ۲۰۰۲ راه‌اندازی شد، مجموعه گسترده‌ای از سیستم‌های سفینه‌های فضایی و راکت‌ها توسط آن توسعه داده شده‌اند، و هدف ثابت آن، کاهش قابل توجه هزینه‌ها با ساخت بسیاری از قطعات سیستم برای استفاده مجدد نیز حفظ شده‌ است. ​

اسپیس ایکس که به عنوان اولین شرکت در زمینه خود شناخته می‌شود، به طور مداوم با پرتاب چندباره و استفاده مجدد از قطعات مختلف موشک، موفقیت خود را نشان می‌دهد، در دراز مدت قصد دارد سیستم‌های موشکی با قابلیت استفاده مجدد را ایجاد کند که می‌تواند به عنوان کانالی برای رسیدن به دیگر سیارات به کار گرفته شود. ​

این پلتفرم به تنهایی از طریق پرتاب ماهواره‌ها به مدار پایین زمین و از طریق تحویل کالا به و از ایستگاه فضایی بین‌المللی کسب درآمد می‌کند. در حالی که هزینه پلتفرم در مقایسه با سایر شرکت‌های حاضر در این زمینه به طور قابل‌توجهی کم‌تر است، این شرکت به حاشیه سود کم‌تری هم رضایت داده است که به پلتفرم اجازه پرتاب‌های بیشتر و ارائه فرصت‌های بهتر به مشتریان را می‌دهد.

اساسا، خدمات پرتاب فضایی اسپیس ایکس، زمانی به درآمد اصلی خود می‌رسد که به هدف نهایی آن، یعنی سفر بین سیارات رسیده باشد. با بالاتر رفتن ارزش شرکت که به طور منظم در حال افزایش است و درآمدی که بیشتر می‌شود، این پلتفرم آشکارا هدف دارد تا منابع درآمدی خود را در آینده افزایش دهد. این منابع به طور بالقوه، درآمد حاصل از ابزارهایی مانند صورت فلکی ماهواره‌ای اینترنتی، یعنی استارلینک، را نیز در بر می‌گیرد.

همچنین اسپیس ایکس، ماهواره‌های دمو ۲ را با هدف نصب بیش از ۴۰۰۰ ماهواره در آینده نزدیک برای توسعه مجموعه صورت فلکی استارلینک خود راه‌اندازی کرده‌ است. این ماهواره‌ها دسترسی به اینترنت کم‌هزینه را در مقیاس جهانی فراهم خواهند کرد. با این حال، یک منبع درآمد دیگر برای اسپیس ایکس، می‌تواند سفر با سرعت بالا بر روی زمین باشد.

تکامل شرکت اسپیس ایکس در حوزه فناوری موشک‌های با قابلیت استفاده مجدد، آن را قادر می‌سازد تا در آینده‌ی نزدیک، خطوط هوایی را به چالش بکشد.​ به این ترتیب که یک سیستم موشک محور با سرعت بالا ایجاد کند که می‌تواند مسافران را از یک مکان به یک مدار نزدیک زمین ببرد و آن‌ها را به سلامت به محل اولیه بازگرداند.

درآمد/income

آینده اسپیس ایکس به کجا می‌رود؟

در ۳۰ می سال ۲۰۲۰، اسپیس ایکس با فرستادن فضانوردان ناسا، دوگ هرلی و باب بنکن به فضا بر روی فضاپیمای Crew Dragon خود از طریق موشک فالکون ۹، تاریخ‌ساز شد.. این پرتاب با نام Demo – ۲ نام گذاری شد و پس از تکمیل، وسیله پرتاب در نهایت برای استفاده کاربردی برای حمل و نقل روزانه افراد به فضا گواهی خواهد شد. در دوم ماه آگوست سال ۲۰۲۰، هر دو فضانورد به سلامت بر روی زمین فرود آمدند.

اسپیس ایکس، چندین ماموریت جدید دارد که بسیاری از آن‌ها در حال حاضر در جریان هستند و برخی از آن‌ها شروع شده‌اند. یکی از این ماموریت‌ها در آغاز فوریه ۲۰۲۱ معرفی شد، زمانی که اسپیس ایکس، تلاش خود را برای انجام اولین ماموریت خود برای بردن افراد به فضا با دعوت از مردم، با ارائه طرحی برای برنده شدن یکی از صندلی‌های فضاپیما اعلام کرد.

بیست و دومین ماموریت ارسال مجدد محموله اسپیس ایکس بر اساس قراردادی با ناسا به ایستگاه فضایی بین‌المللی، که قرار است در سوم ژوئن ۲۰۲۱ انجام شود، بیش از ۷۳۰۰ پوند علم، تحقیقات، تدارکات خدمه، و سخت‌افزار وسیله نقلیه، از جمله آرایه‌های خورشیدی جدید، به آزمایشگاه مدارگردی و خدمه آن تحویل خواهد داد.

همان طور که توسط بیزینس اینسایدر گزارش شده‌ است، این پلتفرم توسط ناسا برای ارائه خدمات پرتاب برای ماموریت فیزیک نجومی برای بررسی آسمان در نور مادون‌ قرمز نزدیک انتخاب شده‌ است. این ها تنها تعداد انگشت شماری از برنامه‌هایی هستند که اسپیس ایکس به آن‌ها را انجام خواهد داد. این شرکت هنوز راه درازی برای رسیدن به هدف نهایی خود برای ایجاد زندگی در مریخ دارد.

سفر به مریخ/trip to mars

سرمایه‌گذاری اسپیس ایکس

اسپیس ایکس، در ماه مارس و آوریل سال ۲۰۲۱ حدود ۱.۱۶ میلیارد دلار تامین مالی به دست آورده است. پیش از این، گزارش شده‌ است که اسپیس ایکس در ماه فوریه، مرحله تامین سرمایه ۸۵۰ میلیون‌دلاری را به پایان رسانده‌ است. در روند سرمایه‌گذاری که در ۱۸ آگوست ۲۰۲۰ برگزار شد، اسپیس ایکس ۱.۹ میلیارد دلار سرمایه دیگر به دست آورد و حدود ۷۵ سرمایه‌گذار در این دوره سرمایه‌گذاری شرکت کردند، که کل سرمایه این شرکت را به ۴۶ میلیارد دلار رساند. این گروه اسپیس ایکس را در زمره با ارزش ترین شرکت‌های آمریکایی قرار دادند. طبق گزارش بلومبرگ که در فوریه ۲۰۲۱ منتشر شد، ارزش کل این شرکت تا آن زمان به ۷۴ میلیارد دلار رسیده است.

نتیجه‌گیری

از زمان آغاز به کار آن، هدف اسپیس ایکس، رسیدن به مریخ بوده‌ است، با این حال این شرکت در پروژه‌های غیر مرتبط با فضا نیز حضور داشته است. ایلان ماسک، قصد ندارد تا زمانی که جاه‌طلبی‌های سفر به مریخ به سرانجام برسد، این پلتفرم را عمومی کند. او قصد دارد تا سال ۲۰۲۲ موشک اسپیس ایکس را به مریخ پرتاب کند که تنها شامل یک محموله خواهد بود. او همچنین در مورد فرستادن یک میلیون نفر به مریخ تا سال ۲۰۵۰ بحث کرده‌ است. باید دید که این شرکت به چه صورت به اهداف بلند پروازانه خود دست می‌یابد.

منبع: AnalyticsSteps

عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه‌ها
بازخورد در متن
دیدن همه دیدگاه‌ها

فنولوژی را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

©۲۰۲۰ – کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به فنولوژی است.