ابزار برنامه نویسی / programming tools

تفاوت فریم ورک و کتابخانه | پلتفرم در برنامه نویسی چیست؟ | toolkit چیست؟4 دقیقه مطالعه

هدیه فنولوژی به شما

اگر در یک متن، به لغاتی برخورد کنید که معنای آن‌ها را نمی‌دانید، به احتمال زیاد، خواندن آن متن را به پایان نمی‌رسانید. برای مثال اگر برنامه‌نویس باشید و بخواهید ابزار جدیدی را یاد بگیرید، با برخورد به کلمات ثقیل، ممکن است استرس بگیرید و اصلا آموزش را ادامه ندهید؛ در نتیجه، مسیر زندگی‌تان عوض می‌شود و شاید به کل، برنامه‌نویسی را کنار بگذارید! در این مقاله سعی می‌کنیم، کلماتی که در دنیای برنامه‌نویسی، به خصوص ابزارهای برنامه‌نویسی هوش مصنوعی، کاربرد دارند را توضیح دهیم. پس از خواندن این مقاله از فنولوژی، به خوبی تفاوت فریم ورک و کتابخانه، تفاوت API و کتابخانه و … را درک خواهید کرد. همچنین به سوالاتی از قبیل پلتفرم در برنامه نویسی چیست؟ یا API چیست؟ یا toolkit چیست؟ پاسخ خواهیم داد.

پلتفرم در برنامه نویسی چیست؟

به زبان ساده، پلتفرم در برنامه نویسی چیست؟ پلتفرم، سخت‌افزار یا نرم‌افزاری است که قرار است برنامه‌ی ما در آن اجرا شود. برای مثال، برنامه‌ی ما ممکن است برای ویندوز، اندروید، iOS، ایکس‌باکس، PS4 یا … ساخته شده باشد. این محیط‌ها، همگی، پلتفرم محسوب می‌شوند. هر پلتفرمی، شرایط خاص خود را دارد و ملزومات ویژه‌ای را می‌طلبد. پلتفرم‌ها، حتی از نظر ظاهری نیز با هم متفاوتند؛ به همین دلیل، هنگام ساخت یک برنامه، باید دقت کنیم که پلتفرم اجرای آن برنامه چگونه پلتفرمی است و چه ویژگی‌هایی دارد.

کتابخانه در برنامه نویسی چیست؟

کتابخانه، مجموعه‌ای از کدهای مختلف است که توابع پر استفاده را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا در وقت او صرفه‌جویی شود. برای مثال، یک کتابخانه ریاضی، توابع مهم ریاضی مانند تابع نمایی، لگاریتمی، مثلثاتی و … را در برمی‌گیرد. زبان‌های برنامه‌نویسی، معمولا کتابخانه‌های متعددی برای انجام امور مختلف دارند. کتابخانه‌هایی با موضوعات پردازش داده، رسم نمودار، آنالیز متن و …. نوشتن این توابع از ابتدا، معمولا انرژی و زمان زیادی را از برنامه‌نویس می‌گیرد. 

API چیست؟

API، سرواژه‌ی عبارت Application Programming Interface (رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار) است. API آن قسمتی از یک کتابخانه است که برنامه‌نویس به آن دسترسی دارد. API، در واقع نماینده‌ی کتابخانه و شامل اطلاعاتی است که کارکرد کتابخانه را توضیح می‌دهد. 

api

تفاوت API و کتابخانه چیست؟

به طور خلاصه، کتابخانه به اصل یک کد مربوط می‌شود اما API، تنها یک پوسته‌ی ظاهری است. APIهای متعددی توسط شرکت‌های بزرگی مانند گوگل و فیسبوک ساخته شده‌اند که ما هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

IDE چیست؟

IDE، سرواژه‌ی عبارت Integrated Development Environment (محیط توسعه یکپارچه) است. IDE، یک نرم‌افزار است که در فرآیند کدنویسی، به شما کمک می‌کند. محیط توسعه یکپارچه، در خودکارسازی فرآیندهایی مانند عیب‌یابی (debugging)،‌ اصلاح مجدد کد (refactoring) و … به ما کمک می‌کند. برای کدنویسی از ویرایشگر ساده‌ای مانند NotePad هم می‌توان استفاده کرد؛ اما، کدنویسی در چنین محیطی بسیار سخت است و یک IDE می‌تواند فرآیند برنامه‌نویسی را برای ما لذت‌بخش‌تر و راحت‌تر کند. از معروف‌ترین IDEها، می‌توان به ویژوال استودیو (Visual Studio) یا اکلیپس (Eclipse) اشاره کرد.

ویژوال استودیو / visual studio

تصویری از محیط ویژوال استودیو

SDK چیست؟

SDK، سرواژه‌ی عبارت Software Development Kit (بسته توسعه‌ی نرم‌افزار) است. SDK، یک بسته‌ی کامل از ابزارهای توسعه‌ی نرم‌افزار برای پلتفرمی خاص است. این بسته می‌تواند ابزارهای متعددی از جمله، کتابخانه‌ها، APIها، IDEها و … را شامل می‌شود. برای مثال یک SDK اندروید، همه‌ی ابزارهای مورد نیاز برای توسعه‌ی یک اپلیکیشن اندرویدی را دارا می‌باشد.

sdk

ToolKit چیست؟

همان‌طور که از اسمش مشخص است، ToolKit، مجموعه‌ای از ابزارهای مختلفی است که در توسعه‌ی قسمت خاصی از یک محصول به کار می‌روند.

فریم ورک چیست؟

فریم ورک، یک چارچوب یا اسکلت استاندارد برای ساخت و توسعه‌ی نرم‌افزارهاست. فریم ورک، اسکلت کلی یک نرم‌افزار را برای شما فراهم می‌کند و شما می‌توانید جاهای خالی آن را با کدهای مدنظر خود پر کنید. با استفاده از یک فریم ورک، برای نوشتن برنامه‌های مشابه، صرفه‌جویی زیادی در زمان می‌شود و کدها منظم‌تر نوشته می‌شوند. برای مثال، فریم ورک Java Swing ساختار کلی کد نویسی برای رابط کاربری گرافیکی جاوا را در اختیار برنامه‌نویس قرار می‌دهد. از فریم ورک‌های معروف در حوزه‌ی یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی می‌توان به تنسورفلو (TensorFlow) اشاره کرد.

تفاوت فریم ورک و کتابخانه چیست؟

به طور کلی، تفاوت فریم ورک و کتابخانه، نحوه‌ی کنترل کدهاست. در کتابخانه، شما کد را فراخوانی می‌کنید و از آن استفاده می‌کنید؛ اما، در مورد فریم ورک، داستان کاملا متفاوت است. فریم ورک، به اصطلاح Inversion of Control (کنترل‌پذیر معکوس) است. به این معنی که بر خلاف کتابخانه،‌ کاربر، فریم ورک را فراخوانی نمی‌کند، بلکه فریم ورک، کدهای اضافه شده توسط کاربر را فراخوانی می‌کند.

تفاوت کتابخانه و فریم ورک

تفاوت فریم ورک و کتابخانه و API

کتابخانه، مجموعه‌ای از توابع به هم مرتبط است و فریم ورک، چارچوب و اسکلت کلی برنامه را فراهم می‌کند. API، در واقع متصل‌کننده‌ی فریم ورک و کتابخانه به یکدیگر است. توسعه‌ی یک نرم‌افزار، معمولا با استفاده از یک فریم ورک آغاز می‌شود و با به‌کارگیری کتابخانه‌ها از طریق API، پیش‌ می‌رود.

منبع: MEDIUM

علیرضا کریمی
علیرضا کریمی
دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر - بنیان‌گذار فنولوژی
از یادگیری تا استخدام با دوره‌های متخصص سون‌لرن
عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه‌ها
بازخورد در متن
دیدن همه دیدگاه‌ها

فنولوژی را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

©۲۰۲۰ – کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به فنولوژی است.

عضویت در خبرنامه فنولوژی

جذاب‌ترین مطالب سایت را ماهانه دریافت کنید!

خبرنامه