کنفرانس جهانی هوش مصنوعی ایلان ماسک جک ما elon musk jack ma WAIC

ایلان ماسک در کنفرانس جهانی AI: خطر هوش مصنوعی از کلاهک هسته‌ای بیشتر است!2 دقیقه مطالعه

هدیه فنولوژی به شما

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت SpaceX و میلیاردر اهل آفریقای جنوبی و ساکن آمریکاست. او بارها در مورد هوشمندی بیش از اندازه‌ی کامپیوترها، ابراز نگرانی کرده است.

خطر هوش مصنوعی و اشتباه متخصصان AI

ایلان ماسک، اخیرا در کنفرانس هوش مصنوعی در شانگهای چین، یک بار دیگر درباره‌ی پیشرفت بسیار سریع ماشین‌های هوشمند هشدار داده‌ است. همان‌طور که احتمالا می‌دانید، ایلان ماسک از بنیان‌گذاران شرکت Neuralink است. این شرکت سعی دارد، مغز انسان را با رابط‌های ماشینی مبتنی بر هوش مصنوعی، ترکیب کند. به اعتقاد ماسک، رایانه‌ها، اکنون نیز در برخی زمینه‌ها، از سازندگانشان هوشمند‌تر شده‌اند! ترسناک‌تر از آن این‌که به اعتقاد ماسک، برخی محققان به اشتباه فکر می‌کنند از ماشین‌هایشان باهوش‌ترند!

در این کنفرانس، ایلان ماسک خطاب به جک ما، بنیان‌گذار علی بابا گفت: «مردم معمولا قدرت فوق‌العاده زیاد هوش مصنوعی را دست کم می‌گیرند. نگاه اکثر مردم به هوش مصنوعی، واقعی نیست و فکر می‌کنند، ربات‌ها نهایتا مانند یک انسان هوشمند هستند. اما این‌طور نیست! هوش مصنوعی، بسیار هوشمندتر از انسان است.»

در کنفرانس جهانی هوش مصنوعی (World Artificial Intelligence Conference 2019)، بنیان‌گذار SpaceX افزود: «بزرگ‌ترین اشتباهی که متخصصان هوش مصنوعی مرتکب می‌شوند این است که فکر می‌کنند باهوش هستند! در مقایسه با هوش مصنوعی اصلا هم باهوش نیستند. اکثر افراد نمی‌توانند درک کنند هوش مصنوعی چقدر عظمت دارد و چقدر باهوش است.».

کنفرانس جهانی هوش مصنوعی ایلان ماسک جک ما elon musk jack ma WAIC

راه حل چیست؟

ماسک معتقد است، انسان‌ها باید به سرعت با حرکت فناوری هم‌گام شوند و متناسب با آن تغییر کنند. Elon Musk راه حلی برای خطرات هوش مصنوعی ارائه نکرد و تنها گفت امیدوار است ماشین‌ها با ما رفتار خوبی داشته باشند!

برخلاف ایلان ماسک، جک ما آن‌قدرها هم بدبین نیست! به اعتقاد او، ما هنوز فاصله‌ی زیادی داریم تا تحت سلطه‌ی ماشین‌ها قرار بگیریم. مدیرعامل علی‌بابا افزود: «در طول زندگی‌ام، هیچگاه بر این باور نبوده‌ام که روزی تحت سلطه‌ی ماشین‌ها قرار می‌گیریم. این امر غیرممکن است».

ایلان ماسک قبلا هم در سال ۲۰۱۴ و در یک سخنرانی در دانشگاه MIT، در مورد خطرات پیشرفت هوش مصنوعی اخطار داده‌ بود. در ماه ژوئیه سال جاری میلادی نیز، ماسک اعلام کرده بود، فناوری توسعه داده‌شده توسط شرکت Neuralink، میمون‌ها را قادر می‌سازد با مغز خود، رایانه را کنترل کنند. شرکت نورولینک در تلاش است با اتصال رایانه به مغز انسان، عملکرد مغز وی را بهبود بخشد.

منبع: EXPRESS

علیرضا کریمی
علیرضا کریمی
دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر - بنیان‌گذار فنولوژی
از یادگیری تا استخدام با دوره‌های متخصص سون‌لرن
عضویت
اطلاع از
2 دیدگاه‌ها
قدیمی‌ترین‌ها
جدیدترین‌ها
بازخورد در متن
دیدن همه دیدگاه‌ها

ممنون از مطالب شما

فنولوژی را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

©۲۰۲۰ – کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به فنولوژی است.

عضویت در خبرنامه فنولوژی

جذاب‌ترین مطالب سایت را ماهانه دریافت کنید!

خبرنامه