دارک وب/dark web

دارک وب چیست؟ – معرفی چند سایت دارک وب7 دقیقه مطالعه

هدیه فنولوژی به شما!

همه ما از گستردگی فضای اینترنت اطلاع داریم. اما آیا می‌دانستید که آنچه ما در گوگل و موتورهای جستجوی مشابه مشاهده می‌کنیم، تنها بخش کوچکی از اینترنت را تشکیل می‌دهد؟ بخش عظیمی از فضای اینترنت توسط دارک وب و دیپ وب ایجاد می‌شود. این سایت‌ها برای مقاصد قانونی و غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله اطلاعات جامعی در مورد آن ارائه داده‌ایم و به این سوال پاسخ می‌دهیم که دارک وب چیست؟ در نهایت نیز به معرفی چند سایت دراک وب می‌پردازیم و اتاق های قرمز دارک وب را معرفی می‌کنیم.

دارک وب چیست؟

دارک وب، قسمتی از دیپ وب است که بیشتر جهت برای غیرقانونی به کار می‌‌رود.  توسط آی‌پی‌های مخفی سرورهای گوناگون اجرا می‌شود؛ به همین خاطر در دسترس عموم قرار ندارد؛ اما با استفاده از روش‌های خاص قابل دسترسی است. تمامی ‌اطلاعات این دسته از سایت‌ها به وسیله پسوردهایی حفاظت می‌شود و برای دسترسی به آن‌ها، باید از نرم افزار‌های ویژه‌ای استفاده کرد.

دارک وب، بخشی از اینترنت است که موتور‌های جستجو توانایی سرچ یا پیدا کردن آن‌ها را ندارند. برای دسترسی به آن، کاربران باید از یک شبکه ناشناس به نام TOR استفاده کنند. TOR یک ابزار رمزنگاری شده است که برای کاربران دسترسی به این سایت‌ها را فراهم می‌کند. البته آن‌ها باید آدرس دقیق سایت مورد نظر خود را بدانند تا به آن دسترسی داشته باشند. محققان کالج کینگ در لندن، ۲۷۲۳ وب سایت دارک را طی یک دوره پنج هفته‌ای در سال ۲۰۱۵ طبقه بندی کردند. طبق نتایج این تحقیقات ۵۷ درصد از این سایت‌ها را محتواهای غیر قانونی در بر می‌گیرد.

کاربرد سایت دارک وب چیست؟

کاربرد دارک وب/dark web usage

مجموعه سایت‌های غیر قابل مشاهده (دیپ وب) به عنوان کانون فعالیت‌های جنایتکاران قلمداد می‌شود. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که سایت‌های دارک حتی می‌توانند به کسب‌وکارها و شرکت‌های قانونی آسیب برسانند. آمار این سایت‌ها از سال ۲۰۱۶ حدود ۲۰% افزایش پیدا کرده است. به عنوان مثال، در میان ۶۰% از شرکت‌های داروسازی و توزیع کننده به علت وجود سایت‌های دارک دچار خسارت شده‌اند.

بخوانید:   آشنایی با زبان برنامه نویسی جاوا | ویژگی های زبان جاوا

کاربران می‌توانند شماره کارت اعتباری، انواع مواد مخدر، اسلحه، پول تقلبی، اعتبار اشتراکی سرقت شده، حساب‌های نتفلیکس و حتی نرم افزار‌های هک که امکان نفوذ به کامپیوتر‌های دیگران را می‌دهد، را در این سایت‌ها خریداری کنند.

البته دارک وب (dark web) تنها شامل موارد غیر قانونی نیست. بخش مهمی از تراکنش‌های مالی و سیستم بانکداری کشورهای مختلف به کمک این مجموعه اداره می‌شود. همچنین اطلاعات محرمانه به کمک وب تاریک مبادله و نگهداری می‌شوند.

تفاوت دارک وب و دیپ وب

این دو اصطلاح، گاهی به جای هم به کار برده می‌شوند. اما این دو اصطلاح با هم یکسان نیستند و کاربرد‌های گوناگونی دارند. در این بخش توضیحاتی در مورد این دو اصطلاح و تفاوت‌های آن‌ها ارائه داده‌ایم.

دیپ وب

هر آنچه در محیط اینترنت، ایندکس یا فهرست نشده باشد و بنابراین از طریق موتورهای جستجو مثل گوگل قابل دسترسی نباشد، دیپ وب است. به همین دلیل آن‌ها را سایت غیر قابل مشاهده نیز می‌نامند.

دارک وب بخشی از دیپ وب را تشکیل می‌دهد. برای دسترسی به این بخش‌ها، به نرم افزارهای سفارشی نیاز است. شبکه‌های تشکیل دهنده دارک وب شامل شبکه‌های کوچک و بزرگی مانند Tor ،Freenet و Riffle است که توسط سازمان‌ها و افراد مختلف اداره می‌شود. ضمنا از تکنیک ناشناس سازی برای پیشگیری از شناسایی کاربران یا محل مصرف ترافیک اینترنت استفاده می‌شود.

دارک وب

وب تاریک شامل هر چیزی است که در پشت دیوار paywall قرار داشته باشد و نیاز به اطلاعات ورود به سیستم دارد. به علاوه، وب تاریک شامل هر محتوایی است که صاحبان آن، از نمایه سازی توسط وب نویسان، جلوگیری می‌کنند.

سوابق پزشکی، محتواهای هزینه بر، وب سایت‌های مختلف مربوط به خرید و فروش کالاهای گوناگون، صفحات وب محرمانه شرکت‌ها و… نمونه‌هایی از مواردی هستند که دارک وب را تشکیل می‌دهند. تخمین زده می‌شود که این بخش از اینترنت، حدود ۹۶ تا ۹۹ درصد اینترنت را تشکیل می‌دهند و تنها بخش کوچکی از اینترنت توسط یک مرورگر وب استاندارد، قابل دسترسی است که به عنوان «وب پاک» شناخته می‌شود.

البته کاربردهای این بخش از اینترنت همیشه به افراد متخلف محدود نمی‌شود. در ادامه به سرویس‌های موجود در وب تاریک پرداخته‌ایم.

سرویس‌های موجود وب تاریک (dark web)

بر اساس تحقیقات لیستی از ابزار‌ها یا داده‌‌هایی که در زمینه دارک وب فعال هستند. آن‌ها می‌توانند موجب نقص شبکه یا اشکال در داده‌ها شوند. این لیست را در ادامه آورده‌ایم.

  • سرویس DDoS (حمله دیداس که با نام حمله محروم سازی از سرویس نیز شناخته می‌شود).
  • بد افزار Trojans
  • سرویس‌های جاسوسی و سرقت اطلاعات مشتریان.
  • فیشینگ.
  • اسرار تجارت
بخوانید:   گیت منطقی | آشنایی با گیت‌های منطقی

البته ابزارهایی مانند اطلاعات مشتریان، داده‌های مالی محرمانه شرکت‌ها و مواردی از این قبیل نیز جزو بخش قانونی وب تاریک محسوب می‌شوند.

بسیاری از روزنامه نگاران، سازمان‌های خبری جایگزین، مربیان، محققان و پژوهشگران در روند تحقیقاتی و اجرایی خود، ممکن است از دارک وب استفاده کنند.

معرفی چند سایت دارک وب

دارک وب و دیپ وب/dark web & deep web

تاکنون اطلاعاتی در مورد سایت‌های تاریک و غیر قابل دیدن به دست آوردید. اما از آنجایی که بسیاری از شما تاکنون با یک سایت دارک مواجه نشده‌اید، در ادامه برخی از مشهورترین سایت‌های فعال در این حوزه را معرفی کرده‌ایم.

Daniel

وب سایت Daniel برای سهولت و تست، اولین گام را در کاوش Tor برمی‌دارد. وب سایت Daniel از معروف ترین دارک وب‌هایی است که بیش از ۲۰ سال اعتبار دارد و در این زمینه مشغول به فعالیت است. در واقع می‌توان گفت این سایت بزرگ‌ترین شرکت هاستینگ دارک وب را تشکیل می‌دهد.

SecureDrop

وب سایت secure Drop ازجمله دارک سایت‌های فعال در حوزه روزنامه نگاری است. معمولا ژورنالیست‌ها و طراحان مد و لباس از این سایت استفاده می‌کنند. این دارک وب اطلاعات مرتبط با سازمان‌های خبری و اطلاعاتی را ارائه می‌دهد که به روزنامه نگاران در زمینه تهیه گزارش‌های مورد نیازشان کمک می‌کند.

DuckDuck

داک داک یکی از راه‌های دسترسی به سایت‌های فعال در حوزه دارک و دیپ وب است. شناخته‌ شده‌ترین راه برای دسترسی به صفحه‌های عمیق وب تاریک، مرورگر TOR و ابزارهای رمزنگاری شده آن است. اما داک داک نیز می‌تواند امکان دسترسی به این سایت‌ها را برای شما فراهم کند. داک داک یک موتور جستجو است که علاوه بر نتایجی که گوگل برای شما فهرست می‌کند؛ سایت‌های دارک را نیز به شما نشان خواهد داد.

Tor Metrics

این وب سایت، در میان کاربران روسیه با ۲۰% و کاربران آمریکایی با ۱۸% فعال کاربری، بیشترین محبوبیت را دارد. حدود یک و نیم میلیون یوزر، روزانه از دارک وب Tor Metrics استفاده می‌کنند که خود نشان دهنده اعتماد کاربران به این سایت تاریک است. در قسمت‌های قبل به کاربرد TOR اشاره کردیم.

اتاق قرمز دارک وب

اتاق قرمز دارک وب/red room on dark web

اتاق‌های قرمز دارک وب، نوعی افسانه اینترنتی است که اشاره به سرویس‌ها یا سایت‌هایی دارد که در آن به شکنجه دیگران می‌پردازند. اتاق‌های قرمز به صورت آنلاین پخش می‌شود و ببینندگان می‌توانند با پرداخت آنلاین شکنجه، تجاوز و حتی انسان‌های دیگر را ببینند! این کار به عنوان یک تفریح برای بسیاری از بیماران روانی که در بیمارستان بستری نیستند شناخته می‌شود!

بخوانید:   کتابخانه های یادگیری ماشین در پایتون

واقعی بودن اتاق‌های قرمز هنوز مبهم است. بسیاری از کارشناسان می‌گویند که چنین مواردی در واقعیت وجود ندارد. در حالی که برخی از شواهد نشانه از واقعی بودن آن‌هاست. در هر صورت پیدا کردن اتاق قرمز در فضای اینترنت کار ساده‌ای نیست. چرا که وجود چنین اتاق‌هایی در تمام کشورها جرم محسوب می‌شود و در صورت شناسایی، مجازات سختی برای دست اندرکاران وجود دارد.

دسترسی به دارک وب

در سایت‌های مختلف اطلاعاتی در مورد روش دسترسی به این بخش از اینترنت ارائه شده است. اما استفاده از این بخش غیر مجاز است. محتواهای وب تاریک انواع آگهی‌ها از فروش مشروب و مواد مخدر و حتی اعضای بدن انسان تا سایت‌های خبری و فروش مدارک جعلی را پوشش می‌دهد. بنابراین دسترسی به آن محدود است و همه افراد جامعه نمی‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. افراد بدون تخصص نباید در دارک وب به جستجو بپردازند.

خرید و فروش و حتی جستجو در این بخش بدون مجوز غیرقانونی است. البته معمولا مجوزی برای معامله ارائه نمی‌شود و در صورت مشاهده نیز مجازات‌هایی در نظر گرفته خواهد شد. به همین دلیل باید دقت داشته باشید که دارک وب را برای مقاصد مالی، خرید و یا چت استفاده نکنید. در این فضا برنامه نویسان و هکرهای حرفه‌ای وجود دارند که به راحتی می‌توانند افراد ناآشنا با این محیط را قربانی کنند.

جمع بندی

دارک وب در یک لایه پایین‌تر از دیپ وب قرار دارد و حدود ۹۰ درصد، از حجم کل اینترنت در قسمت دیپ وب قرار گرفته است. یک جزیره را در میان اقیانوس تصور کنید. شما فقط بخشی که از آب بیرون است را می‌بینید. این بخش شبیه به وب پاک است. اما بخش عمده‌ای از جزیره در زیر آب قرار دارد و بسیار عظیم است. این بخش را می‌توان به سایت‌های دیپ تشبیه کرد که در دسترس عموم قرار ندارد. فنولوژی به روزترین اطلاعات در مورد تکنولوژی‌های جدید را به شما ارائه می‌دهد. می‌توانید به صورت روزانه با محتواهای جدید فنولوژی اطلاعات تازه‌ای به دست آورید.

منبع: WIKIPEDIACSOONLINE

عضویت
اطلاع از
3 دیدگاه‌ها
قدیمی‌ترین‌ها
جدیدترین‌ها
بازخورد در متن
دیدن همه دیدگاه‌ها

باحال بود

خرید و فروش و حتی جستجو در این بخش بدون مجوز غیرقانونی است.
مبنای این استناد چیه؟ کدام قانون؟

سید جایی ک همه چی غیر قانونیه حتی قانونشم غیر قانونیه😂

فنولوژی را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

©۲۰۲۰ – کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به فنولوژی است.