چرا باید از هوش مصنوعی در صنعت استفاده کرد؟3 دقیقه مطالعه

ربات پلیس هوش مصنوعی / ai police robot
Share on telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام
Share on linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین

هوش مصنوعی تحول پذیرترین روند کاری در دنیای امروز است. صبر کنید! باید به این نکته توجه داشت که هوش مصنوعی چیز جدیدی نیست؛ در دهه‌ی ۱۹۴۰ ریاضی‌دان بزرگ، آلن تورینگ (Alan Turing)، پیش‌بینی کرد که کامپیوتر‌های دیجیتال در آینده توانایی استدلال منطقی را خواهند داشت. ورود هوش مصنوعی به صنعت و تجارت در دهه‌ی ۱۹۶۰ میلادی آغاز شد و این روند طی دهه‌های بعدی با فراز و نشیب‌هایی روبه‌رو شد.

هوش مصنوعی چگونه صنعت را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

به گفته‌ی پت گلسینگر (Pat Gelsinger)، مدیر عامل VMware، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی راه‌کارهای رایانش ابری مستقر در کالیفرنیا، بخشی از آن به خاطر پیشرفت سریع علوم کامپیوتر و سخت‌افزار مخابرات است. گلسینگر سخت افزار را خوب می‌شناسد. او در دهه‌ی ۲۰۰۰ میلادی کارمند ارشد اینتل در زمینه‌ی تکنولوژی بود.

گلسینگر می‌گوید: «این سرعت زیاد تحولات در هوش مصنوعی به دلیل آن است که امروزه داده‌هایی در مقیاس بالا داریم و محاسبات و رایانش در مقیاس‌های بالا انجام می‌شود.» طبق گفته‌های او، این داده‌ها از بیش از ۳۰ میلیارد سنسور در سراسر جهان می‌آیند که به طور دائم در حال جمع آوری اطلاعات‌اند. همچنین رایانشی که مد نظر گلسینگر است، حاصل کار ابررایانه‌هایی است که توسط بازارهای اینترنتی مانند آمازون، مایکروسافت، گوگل، علی‌بابا و … با قیمت‌های پایین ارائه می‌شوند.

بر اساس گفته‌های گلسینگر، داده‌ها و رایانش در مقیاس‌های بزرگ، در کنار اینترنت نسل پنجم، قدرت‌هایی خارق‌العاده هستند که هر شرکتی باید از آن‌ها استفاده کند. اگر شرکت شما از این قدرت‌ها بهره نمی‌برد، رقیب شما در حال استفاده از آن‌هاست. مدیران عامل، توجه کنید! سپردن چالش‌های بخش IT شرکتتان به یک گفت‌وگوی ۳۰ دقیقه‌ای کمیته‌ی حساب‌رسی را ادامه ندهید. این قدرت‌های خارق‌العاده که هوش مصنوعی را تحت تاثیر قرار داده‌اند، تکامل صنعت را سرعت خواهند بخشید.

هوش مصنوعی در صنعت و رشد بیشتر شرکت‌ها

دو شرکت رقیب را فرض کنید: الف و ب. شرکت الف در زمینه‌ی هوش مصنوعی در سازمان خود سرمایه‌گذاری کرده است. این کار روند پرزحمت و دشواری است؛ اما شرکت الف سالیانه ۱۰ درصد در مورد مشتریانش، فرصت‌هایش، هزینه‌ها و ریسک‌هایش هوشمندتر می‌شود. شرکت ب که با روش‌های سنتی و توسط کسانی که به سختی پول خرج می‌کنند اداره می‌شود، فکر می‌کند تکنولوژی یک کالا است و نه یک سلاح استراتژیکی. شرکت با روندی کم بازده پول و سرمایه‌ی خود را ذخیره می کند، اما تنها دو درصد در سال هوشمندتر می‌شود. شما می‌خواهید کدام شرکت باشید؟

بازوی رباتیک هوشمند / smart robotic arm

کشور‌های پیشرو در این صنعت

بر این اساس سوالی ایجاد می‌شود که کدام کشورها در زمینه‌ی هوش مصنوعی جلوتر هستند؟ این سوال این روزها غالباً میان بالاترین سطوح دولت‌های سراسر جهان مطرح می‌شود. جیم بریر (Jim Breyer) سرمایه‌گذار در سیلیکون ولی (Silicon Valley) و مشاور سرمایه‌گذاری‌های IDG در چین است. این شرکت حدود ۲۰۰ سرمایه‌گذاری در چین داشته‌است و روی برخی از جالب توجه‌ترین شرکت‌های حوزه‌ی هوش مصنوعی در چین سرمایه‌گذاری کرده است.

جیم بریر در مورد هوش مصنوعی در صنعت کشورهای چین و آمریکا می‌گوید: «نوآوری در چین خارق‌العاده است و حقیقتا یک مسابقه‌ی نجومی در حوزه‌ی هوش مصنوعی بین آمریکا و چین در جریان است! هر دو کشور توانایی‌های زیادی در زمینه‌ی هوش مصنوعی دارند. بعضی شرکت‌ها در چین که در حوزه‌ی تشخیص چهره با هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند، پیشرفته‌ترین شرکت‌های جهان در این حوزه‌اند. در آمریکا هوش مصنوعی در صنعت‌ها و تکنولوژی‌های دیگری مانند اینترنت اشیا و یادگیری ماشین پیشرفت‌های بزرگی کرده‌است». بنابراین اگر شما مدیر عامل یک شرکت، کارآفرین و یا سرمایه‌گذار هستید، باید بدانید که اگر وارد این مسیر جدید نشوید، بسیاری از شما سبقت خواهند گرفت.

منبع: FORBES

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه‌های اجتماعی

تماس با ما

ایمیل

شماره تماس

۹۳۷۲۳۷۶۷۶۰ (۹۸+)

آیدی تلگرام

عضویت در خبرنامه

©۲۰۱۹ – کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به فنولوژی است.