هوش مصنوعی در کنترل اقلیمی4 دقیقه مطالعه

هوش مصنوعی در کنترل اقلیمی / ai in climate
Share on telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام
Share on linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین

از زمان گزارش‌ آخر پنل بین‌المللی تغییرات آب و هوایی (IPCC) و اجلاس اخیر آب‌وهوایی سازمان ملل، هوش‌ مصنوعی در کنترل اقلیمی جدیدترین کلمه و عبارت در میان محافل آب‌وهوایی شده‌است. همه‌ی صنعتگران در پی آنند که به سرعت و به صورت کارآمد کارهایی انجام دهند تا انتشار کربن کاهش یابد. چگونه می‌توانیم از هوش مصنوعی و سایر فناوری‌ها استفاده کنیم تا کار را بهتر، سریع‌تر و ارزان‌تر انجام دهیم؟ در ادامه، این مقاله را به قلم نویسنده‌ی Forbes و ترجمه‌ی فنولوژی بخوانید.

من به عنوان یک استراتژیست تجاری و برنامه‌ریز شهری، به شرکت‌ها توصیه می‌کنم که روی شهر‌ها تمرکز کنند؛ زیرا شرکت‌ها در شهرها با مصرف ۸۰% انرژی و تولید ۷۰% کربن، بیش‌ترین نقش را در تولید کربن دارند؛ بنابراین برد و باخت ما در مقابله با کربن به آن‌ها بستگی دارد.

خوشبختانه، شهرها می‌توانند سریع‌تر از حرکت‌های ملی، که توسط دولت‌ها انجام می شوند، عمل کنند؛ همچنین شهرنشینان، به عنوان خریداران انرژی، روی نوع و قیمت انرژی، به طور مستقیم و بدون دخالت حکومت اثرگذارند. این امر باعث می‌شود قدرت و نفوذ زیادی روی اقتصاد داشته‌ باشند. بیش از نیمی از جمعیت جهان، حدود ۸۰% تولیدات ناخالص جهانی و ۶۵ تا حدود ۸۰ تریلیون دلار پول، در در شهرها متمرکز شده‌ است.

هوش مصنوعی و تعصبات اجتماعی

هوش‌ مصنوعی فقط یک ابزار قدرتمند است که کاربران آموزش‌دیده را قادر می‌سازد سریع‌تر، بهتر و ارزان‌تر روند داده‌ها را جستجو، تجزیه و تحلیل و پیش‌بینی کنند. البته اثربخشی آن متکی بر خردمندی سیاست‌گذاران و صحت اطلاعات است؛ در غیر این صورت این کار، کار بیهوده ای است.

علاوه بر این، تعصبات اجتماعی ممکن است مجموعه داده‌های جمع‌آوری‌شده و الگوریتم‌های هوش‌مصنوعی را دچار خطا کند. مثلا زمانی که تمام کدنویسان سفید‌پوست هستند، این امر اثرات خود را در نتایج کار نشان می‌دهد؛ پس این نتایج برای استفاده در جمعیتی وسیع مناسب نیستند و نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. برای استفاده از هوش‌ مصنوعی در جوامع گسترده، باید چنین تعصباتی را حذف نمود تا نتایج به‌دست‌آمده قابل استناد باشند و این باید در برنامه‌های هوش‌ مصنوعی جهت بازبینی و بازرسی عمومی قرارداده شود.

پیش‌بینی آب‌وهوا و هوش مصنوعی در کنترل اقلیمی

همه‌ی مقامات شهری، شهروندان و جوامع از تاثیر فیزیکی و مادی بلایای آب‌وهوایی نگران و به آن آگاه هستند. آن‌ها باید بتوانند به سرعت انتظارات بسیار کوچک و حداقل مایحتاج مورد نیاز مردم را فراهم کنند. در آگوست گذشته، یک طوفان سطح ۵ به ژاپن وارد شد که سبب تخریب‌های زیادی در این کشور گردید. به عنوان مثال، یک هفته قطعی برق در بخش‌های اعظمی از کشور، آسیب‌های جانی و مالی، تخریب زیرساخت‌های جامعه و از کار افتادن اقتصاد ژاپن و … تنها بخشی از این خسارات بود. این حجم از مشکلات اقتصادی را هیچ یک از متخصصان برای دهه‌ها انتظار نداشت و پیش‌بینی نمی‌کرد.

برای یک اقتصاد ۵ تریلیون دلاری، یک هفته عقب افتادن از تجارت جهانی، خسارتی بیش‌تر از ۱۰۰ میلیارد دلار جدای از خسارت‌های جانی و ساختاری، پدید می‌آورد. اکنون تمام شرکت‌های بیمه و ‌انبوه‌سازان در تلاشند تا با پیش‌بینی‌های اقلیمی، جداول بیمه‌ی خود را تغییر دهند و در آن تجدید نطر کنند تا واقعیت‌های جدید آب‌وهوایی را منعکس کنند. ابزارهای پیش‌بینی آب‌وهوا که با هوش‌ مصنوعی کار می‌کنند بسیار کارآمدترند.

سیاست‌ها و برنامه‌های اقلیمی در کنترل محیطی

بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از تحلیل آماری داده‌های پژوهش‌های اقلیمی، سوالاتی پیش می‌آید که با جواب به آن‌ها می‌توان به برنامه‌ریزی‌های خوبی دست یافت و از بسیاری مشکلات جلوگیری کرد. برخی از این سوالات به شرح زیر است:

  • بر اساس پیش‌بینی‌های اقلیمی چه سیاست‌ها و برنامه‌هایی باید تدوین شود؟
  • گزینه‌های ما در برخورد با این مشکلات چیست؟
  • چگونه می‌توان این اتفاقات و پیش‌بینی‌ها را برای سیاست‌گذاران، شبیه‌سازی، محاسبه و تجسم کرد؟
  • مبادلات تجاری دستخوش چه تغییراتی می‌شوند؟

به عنوان مثال: آیا نیویورک‌سیتی، توکیو و اوزاکا باید مانند آمستردام سد‌های دریایی بسازند یا این‌که بهتر است روی تپه‌ها و فلزات ساخته شوند که ارزان‌تر و کارآمدتر است؟ با توجه به پیش‌بینی افزایش ارتفاع آب دریاها آیا باید خانه‌ها را عقب ببریم و عقب‌نشینی کنیم یا بازسازی را در اولویت قرار دهیم؟ چگونه می‌توان از مالکان و صاحبان خانه‌ها کمک گرفت؟ ضرر و زیان فروش و مالیات بر املاک در طی بهبود سازه‌ها و بعد از آن چگونه است؟

آلودگی هوا و هوش مصنوعی / ai and air polloution

برگزاری مسابقاتی برای استفاده از هوش مصنوعی در کنترل اقلیمی

چگونه می‌توان ادارات دولتی، دانش‌آموزان و شهروندان را در مورد مشکلات محلی و حل آن‌ها با استفاده از اینترنت اشیا، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و بلاکچین آموزش داد؟ چگونه می‌توان این فناوری‌های در حال رشد را از طریق دوره‌های آنلاین و موثر یا درون کلاس‌ها آموزش داد؟ موارد استفاده‌ی عملی از مدل‌های تجاری، معیار‌ها، مدل‌های ROI -که توسط اندیشمندان استفاده می‌شوند- چیست؟ فرصت‌های شغلی و شغل‌های آینده که به واسطه‌ی آن‌ها ایجاد می‌شوند کدامند؟ چگونه هوش‌مصنوعی می‌تواند لیست شغل‌های حقیقی در زمان حال را گسترش و ارتقا دهد؟

اگر بخواهیم بی‌پرده سخن بگوییم، من بازی‌های محلی را پیشنهاد می‌دهم. در واشنگتن دی‌سی مشاوره‌هایی وجود دارد که راهکارهایی برای آموزش فناوری‌های در حال رشد برای توسعه‌ی راه‌حل‌های اقلیمی، بر اساس هکاتون‌ها در گوام (Guam) و ساکرامنتو (Sacramento) ارائه می‌دهد.

چگونگی استفاده از هوش مصنوعی در کنترل اقلیمی

شهرهای هوشمند طی چند سال اخیر بیشترین میزان رشد را داشته‌اند؛ ولی الان مسائلی بزرگ‌تری مطرح است که تا کنون در نظر گرفته نشده بودند؛ مانند: طوفان‌های سهمگین و شدید، آتش‌سوزی جنگل‌ها، خشکسالی‌ها، آب‌گرفتگی‌ها، سیل، طغیان رودخانه‌ها و دریاها. برای همه‌ی این موارد باید راه‌حل‌هایی ارائه شود.

هوش‌ مصنوعی در جهت یکپارچه‌سازی داده‌های شهرهای هوشمند برای پیش‌بینی آب‌وهوا، سیاست‌گذاری، آموزش و مدیریت بحران، به ویژه با استفاده از خدمات و ابزارهایی مانند، بلاکچین، اینترنت اشیا و رایانش ابری می‌تواند بسیار ارزشمند و کارآمد باشد. هوش مصنوعی صنعتی که در کنترل محیطی موثر باشد، در حال رشد است که در آینده بسیار کارآمدتر از الان خواهد بود.

همانطور که با سقوط بازار مسکن در سال ۲۰۰۸ آموختیم، اغلب پرسیدن سوالات درست و پیدا کردن سیاست‌های احتمالاً درست برای همه ی افراد ثروتمند، به منظور جلوگیری از بلایای طبیعی، مطرح است.

منبع: FORBES

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه‌های اجتماعی

تماس با ما

ایمیل

شماره تماس

۹۳۷۲۳۷۶۷۶۰ (۹۸+)

آیدی تلگرام

عضویت در خبرنامه

©۲۰۱۹ – کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به فنولوژی است.