۴.۸ میلیارد سرمایه‌گذاری ۱۰۰استارتاپ در عرصه هوش مصنوعی5 دقیقه مطالعه

هدیه فنولوژی به شما!

در مرحله اولیه و دریافت ۸۰ تیم استارتاپی در حوزه هوش مصنوعی، طرح‌های کسب و کاری خود را ارسال کردند. با بررسی این استارتاپ‌ها،‌ ۱۰ استارتاپ پذیرفته شده و در رویداد هوش مصنوعی به صورت حضوری به ارائه کسب وکار خود برای چذب سرمایه پرداختند.  در انتهای رویداد هوش مصنوعی تیم‌های ویراویراست، مهدا، دیدبانو، آرکپچا و ایبگو توانستند نظر سرمایه‌گذاران را جلب کنند

۵ استارتاپ برتر در سکوی پرتاپ هوش مصنوعی

ویراویراست اولین تیم برگزیده رویداد هوش مصنوعی،‌ موفق به دومین جذب سرمایه از ۱۰۰استارتاپ شد. ویراویراست، یک سامانه هوشمند تایپ و ویراستاری آنلاین متن فارسی است. ۴ تیم دیگر هر یک به ترتیب در زمینه‌ بازارهای مالی، دوربین‌های مدار بسته، محافظت بات و ارائه بیمه خودرو فعالیت می‌کنند و کسب‌وکارشان مبتنی بر هوش مصنوعی است.

سیاستگذاری باید هوشمندانه باشد

امیر ناظمی؛‌ سخنران ویژه رویداد هوش مصنوعی با اشاره به طرح صیانت گفت:‌ «سیاستگذاری باید هوشمندانه و با نگاه درست به مسائل باشد. این نوع سیاست گذاری، منجر به راهگشایی و کنترل رگولاتوری درست خواهد شد. ناظمی در ادامه افزود: سیاست گذار باید به حل مسوله فکر کند نه اینکه صورت مسئله را به کلی پاک نماید».

ریاست سازمانی فناوری اطلاعات ایراندر رویداد هوش مصنوعی اشاره کرد: طرح صیانت حاصل ساده انگاره و سیاستگذاری بدون دانش است. طرحی که برای صیانت از حقوق مخاطبان در فضای مجازی تدوین شده، اما اصل حضور مخاطبان در فضای مجازی را نقض  و محدود میکند.

در ادامه رویداد هوش مصنوعی، که مجموعه ۱۰۰استارتاپ و صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه پارتیان به عنوان سرمایه‌گذار و برگزارکننده‌های اصلی آن حضور داشتند، تیم‌ها به ارائه طرح‌های کسب و کاری خود برای داوران پرداختند و به سوالات و ایرادات وارد شده پاسخ دادند.

بخوانید:   چرا تعطیلاتمان را در مشهد بگذرانیم؟

اگزیت موفق ۱۰۰ استارتاپ از استارتاپ هوما

در رویداد هوش مصنوعی به مناسبت اولین اگزیت موفق ۱۰۰استارتاپ از استارتاپ هوما، سید رضا سجادی هم‌بنیانگذار این استارتاپ داستان کسب‌وکارش را برای حاضرین رویداد روایت کرد. استارتاپ هوما یکی از تیم‌های پرتفو ۱۰۰استارتاپ است که فروردین ۹۹ با جذب سرمایه عضوی از خانواده ۱۰۰استارتاپ شد و اواخر همان سال اسنوا درخواست خرید سهام هوما را مطرح کرد. حالا پس از چند ماه مذاکره، ۱۰۰استارتاپ با موفقیت از هوما اگزیت کرده است. هوما در مدت زمانی کوتاه‌تر از چیزی که پیش‌بینی کرده بود توانست به شاخص‌های کلیدی عملکردش(KPI) دست پیدا کند.

هوما باکس دستگاهی است که با اتصال به تلویزیون‌های عادی، آن‌ها را تبدیل به تلویزیون‌های هوشمند اندرویدی می‌کند. علی سدیفی، مدیرعامل ۱۰۰استارتاپ ضمن تبریک به تیم هوما عنوان کرد: هوما چیز شگفت‌انگیزی نیست؛ این تیم مثل همه بچه‌های اکوسیستم استارتاپی تلاش کردند و بارها زمین خوردند اما دوباره ایستادند و با تمام قوا به مسیرشان ادامه دادند.

آینده ایران و هوش مصنوعی

در حاشیه رویداد هوش مصنوعی پنلی تخصصی تحت عنوان ایران، هوش مصنوعی، آینده با مدیریت عمار جلالی‌منش، هم‌بنیانگذار شتابدهنده همتک و جمعی از فعالان این حوزه برگزار شد. امید حاتمی دکترای ریاضی دانشگاه کمبریج، سید مهدی خلیق رضوی هم‌بنیایگذار شتابدهنده همتک، ایمان ظهوریان سرپرست تیم تحقیقاتی دیده‌بان هوش مصنوعی و حامد اجاقی عضو ارشد تیم تحقیقاتی دیده‌بان هوش مصنوعی از مهمانان این پنل بودند.

۱۰۰میلیارد دلار ظرفیت استفاده از هوش مصنوعی

ایمان ظهوریان با اشاره به مطالعات صورت گرفته در حوزه هوش مصنوعی عنوان کرد: در سال ۲۰۱۶ استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی رقمی بالغ بر ۷.۶۴۳ میلیون دلار بوده و پیش‌بینی می‌شد تا سال ۲۰۲۵ این رقم به ۸.۳۶ میلیارد دلار برسد. اما با گذر زمان و مشاهدات جدید پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال ۲۰۲۵ به ۱۰۰ میلیارد دلار هم برسد. ظهوریان پردرآمدترین فعالیت‌های هوش مصنوعی را در زمینه‌های بهبود عملکرد کسب‌وکارهای مبتنی بر الگوریتم، اطلاعات و طبقه‌بندی آن‌ها برای بیماران و تعمیر، نگهداری و توزیع محتوا در شبکه‌های مجازی برشمرد.

بخوانید:   بررسی و مقایسه سه گوشی 11 لایت ne، سامسونگ a52s و ریلمی جی تی مستر

هوش مصنوعی؛‌اکوسیستم نوپا در ایران

حامد اجاقی با اشاره به لزوم بازتعریف مفاهیم متناسب با ادبیات بازار و نیازهای آن برای تولید و عرضه محصول اظهار داشت: اکوسیستم هوش مصنوعی در ایران یک اکوسیستم نوپا است؛ بنابراین ایده‌های کوچک در چنین شرایطی می‌تواند راهگشا باشد. ایده‌های بزرگ به دلیل عدم تطابق هزینه و فایده، اجازه بروز و ظهور پیدا نمی‌کنند و این چالشی است که در تمام اکوسیستم‌ها وجود دارد؛ اما در این حوزه بیشتر احساس می‌شود. اجاقی همچنین درباره تصور جامعه و انتظاری که از هوش مصنوعی دارند، گفت: رسانه‌ها و جامعه ذهنیت ما را به نحوی شکل داده‌اند که با شنیدن لفظ هوش مصنوعی یک مفهوم انقلابی برای ما تداعی می‌شود. اما باید بدانیم که این تصوری اشتباه است و می‌تواند برای اکوسیستم صدماتی را به همراه داشته باشد.

سید مهدی خلیق رضوی که به صورت آنلاین و از انگلستان در این پنل حضور داشت درباره نقش و تاثیر هوش مصنوعی در کسب‌وکارها عنوان کرد: ظرفیت‌های هوش مصنوعی ۳ کمک شایان به کسب‌وکارها می‌کند که عبارتند از: مقیاس‌پذیر شدن و در دسترس همگان قرار گرفتن خدمات، کاهش هزینه و افزایش کیفیت. او همچنین کاربرد هوش مصنوعی در حوزه سلامت را در ۳ حوزه گسترش زیرساخت و پیشگیری، تشخیص و نهایتا درمان عنوان کرد و افزود: در حال حاضر ما در ایران پیشرفت مناسبی در زمینه گسترش زیرساخت داشتیم اما در حوزه‌های دیگر نیاز به تلاش و فعالیت بیشتری داریم.

دکتر حاتمی در این گفتگو بیشتر به بحث تجربه و کاربرد استفاده از هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف مانند گردشگری و حوزه‌های فروش در بازار پرداخت.

بخوانید:   3 ترفند برای یادگیری راحت تر مکالمات یک زبان جدید

همچین عمار جلالی‌منش هم‌بنیانگذار شتابدهنده همتک ضمن مدیریت، اجرا و طرح بحث به بیان نکاتی تکمیلی درباره وضعیت هوش مصنوعی در ایران پرداخت. در پایان این گفتگو فرصتی فراهم بود که تعدادی از حاضرین سوالاتی را مطرح کردند و میهمانان پاسخ آن‌ها را دادند.

شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت، مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت، مجموعه شناسا، مدیریت ثروت ستارگان، موسسه دانش بنیان برکت، شتابدهنده اجوتک، شتابدهنده بین‌المللی آران و مجموعه هوش مصنوعی ابری (هما) از حامیان و هم سرمایه گذاران حاضر در رویداد سکوی پرتاب هوش مصنوعی بودند.

مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت؛‌ بزرگترین شرکت دانش‌بنیان در عرصه هوش مصنوعی

سجاد بیگدلو کارشناس اجرایی مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت در ضمن معرفی این مجموعه عنوان کرد: این مجموعه بزرگترین شرکت دانش‌بنیان مالی در کشور از لحاظ سرمایه انسانی و دارای بیشترین سرمایه انسانی متخصص هوش مصنوعی در کشور است. همچنین مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت دارای قوی‌ترین زیرساخت‌های پردازشی در کشور است که در دو زمینه محصولات تجاری و فعالیت‌های ترویجی کار می‌کند.

سکوی پرتاب هوش مصنوعی سومین رویداد سرمایه‌گذاری تخصصی ۱۰۰استارتاپ بود که مانند سایر رویدادهایی که توسط این مجموعه برگزار می‌شود، علاوه‌بر سرمایه‌گذاری مشاوره و راهبری متناسب با نیاز هر تیم صورت گرفت. لازم به ذکر است ۱۰۰استارتاپ به همراه مدرسه کسب‌وکار تکاپو در نظر دارند که در پاییز سال جاری برنامه ملی ۱۰۰ تکاپوی صادراتی را برگزار کنند. این برنامه ملی فرصتی برای سرمایه‌گذاری، آموزش و راهبری برای کسب‌وکارهایی است که قصد ورود به حوزه صادرات را دارند. ۶.۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری برای این برنامه در نظر گرفته شده و تا ۱۶ مهر ماه فرصت برای ثبت‌نام از طریق پنل ۱۰۰استارتاپ وجود دارد.

علیرضا کریمی
علیرضا کریمی
دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر - بنیان‌گذار فنولوژی
عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه‌ها
بازخورد در متن
دیدن همه دیدگاه‌ها

فنولوژی را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

©۲۰۲۰ – کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به فنولوژی است.